Słoneczne XXII Święto Polskiej Niezapominajki

14 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyło się XXII Święto Polskiej Niezapominajki. Wydarzenie przyciągnęło setki miłośników przyrody z Radomia i okolicznych miejscowości. Na gości czekały koncerty, występy, leśne stoiska, konkursy i wiele innych atrakcji. Święto było transmitowane przez radiową Jedynkę, która objęła patronatem medialnym wydarzenie.
17.05.2023 | Edyta Nowicka, RDLP w Radomiu

14 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyło się XXII Święto Polskiej Niezapominajki. Wydarzenie przyciągnęło setki miłośników przyrody z Radomia i okolicznych miejscowości. Na gości czekały koncerty, występy, leśne stoiska, konkursy i wiele innych atrakcji. Święto było transmitowane przez radiową Jedynkę, która objęła patronatem medialnym wydarzenie.

Święto Polskiej Niezapominajki, tradycyjnie rozpoczęto od uroczystego złożenia kwiatów przed znajdującą się w holu Leśnego Ośrodka Edukacyjnego tablicą poświęconą pamięci redaktora Andrzeja Zalewskiego – pomysłodawcy i wieloletniego prowadzącego wydarzenie. Po odegraniu sygnału przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciel rodziny redaktora Zalewskiego – Michał Zuchmantowicz z żoną i córką, przedstawiciele posłów, przedstawiciele leśników z dyrektorem RDLP w Radomiu Andrzejem Matysiakiem na czele, nadleśnictw LKP Puszcza Kozienicka, władze Jedlni, przedstawiciele Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, dzieci z przedszkola Niezapominajka z Radomia i ze szkoły w Wielkiej Wsi.

Następnie na scenie przy Ośrodku odbyło się oficjalne otwarcie XXII Święta Polskiej Niezapominajki. Dyrektor Andrzej Matysiak w swoim przemówieniu przypomniał m.in. sylwetkę redaktora Andrzeja Zalewskiego – dziennikarza Polskiego Radia i gospodarza audycji Ekoradio, niestrudzonego propagatora idei poszanowania przyrody, pomysłodawcy i organizatora Święta Polskiej Niezapominajki, wielkiego przyjaciela leśników, odznaczonego w 2003 r. Kordelasem Leśnika Polskiego za popularyzację tematyki leśnej.

Gości powitał gospodarz Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku – nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz. Prowadząca wydarzenie Edyta Nowicka z RDLP w Radomiu przypomniała, że Święto Polskiej Niezapominajki to święto serdeczności, życzliwości i szacunku dla polskiej przyrody. Następnie odczytała list pełnomocnika rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edwarda Siarki, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości.

Występy na scenie rozpoczęły się koncertem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu i sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. W dalszej kolejności na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu, z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku, z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach, ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi, z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy, z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku.

Występy młodych artystów spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Na scenie zaprezentowała się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, a z koncertem wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego. Na zakończenie odbył się koncert zespołu Taraka, który zaprezentował m.in. pieśni ukraińskie we współczesnych aranżacjach.

Sporo działo się też na scenie na uroczysku „Darz bór” – tu prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Puszczy Kozienickiej: „Siczkowianki” i „Marianianki” oraz Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska.

Na uroczysku spotkali się także uczestnicy rowerowej „Jazdy z Miasta!”, którzy przybyli na Święto Polskiej Niezapominajki trasą prowadzącą przez Puszczę Kozienicką. Na rowerzystów czekało ognisko z kiełbaskami i dobra zabawa. To nie jedyny akcent sportowy wydarzenia. Chętni mogli wziąć udział w marszu Nordic Walking. Miłośnicy spacerów z kijami przeszli pod okiem instruktorki NW Doroty Nowak trasę leśnymi ścieżkami rezerwatu „Jedlnia”.

Oprócz występów i wspólnej zabawy na uczestników czekały leśne stoiska promocyjno-edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka” i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” z konkursami dla najmłodszych i publikacjami dla miłośników lasu i turystyki. Swoje stoiska prezentowały także Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu, Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Radomiu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Radomiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu i Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach. W holu Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można było także obejrzeć wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”.

Dodatkową atrakcją były stoiska artystów i twórców ludowych, którzy prezentowali wyroby związane tematycznie z lasem i przyrodą. Na terenie ośrodka stanęły też kramy ze staropolskim chlebem, miodami i zakwasem chlebowym oraz foodtruck. Smakosze mogli także spróbować żywności pochodzenia leśnego.

Tegoroczne Święto Polskiej Niezapominajki było bardzo udane. Dopisali goście i publiczność, przez cały czas wydarzeniu towarzyszyła piękna pogoda, a organizatorzy zebrali wiele pochwał.

*

Święto Polskiej Niezapominajki powstało z inicjatywy dziennikarza Polskiego Radia – redaktora Andrzeja Zalewskiego. W swojej audycji Ekoradio zwrócił uwagę, że tak jak inne kraje, Polska powinna mieć swój kwiat. Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek i właśnie ten, niepozorny z wyglądu, kwiat zaproponował jako symbol święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i uwielbienia rodzimej przyrody. Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest co roku w połowie maja, zawsze na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego, którego redaktor Andrzej Zalewski był częstym gościem. 20 maja 2012 r., rok po śmierci inicjatora Święta Polskiej Niezapominajki, Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku otrzymał imię redaktora Andrzeja Zalewskiego. W tym samym roku, z inicjatywy m.in. leśników, twórcy święta nadany został pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Jedlni-Letnisko