Słoneczne Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się 19 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku minęło pod znakiem rodzinnego pikniku oraz rekreacji w lesie. Leśny ośrodek znów stał się stolicą obchodów święta uwielbienia rodzimej przyrody i wzajemnej życzliwości.
22.05.2019 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się 19 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku minęło pod znakiem rodzinnego pikniku oraz rekreacji w lesie. Leśny ośrodek znów stał się stolicą obchodów święta uwielbienia rodzimej przyrody i wzajemnej życzliwości.

Impreza została zorganizowana już po raz 18. Zainicjował ją w 2002 r.  Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio. Podczas jednej z audycji doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Doszedł do wniosku, że niezapominajka będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

Niezapominajki rosną w wielu środowiskach, w Polsce występuje 13 gatunków. Najpospolitsze to: błotna występuje na wilgotnych łąkach, brzegach strumieni, wilgotnych lasach, drugi dość pospolity gatunek to niezapominajka leśna – częsta w żyznych lasach i zaroślach oraz polna – wszędobylska.

Niepozorna niezapominajka w kulturze wielu narodów jest kwiatem pamięci, nie tak dawno popularne były kartki z motywem niezapominajki wysyłane osobom bliskim sercu, lub z okazji imienin w dowód pamięci i życzliwości.

Święto Polskiej Niezapominajki w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku Nadleśnictwa Radom podobnie jak inne plenerowe wydarzenia organizowane w nadleśnictwie ma wielu stałych bywalców – przyjeżdżają tu bardzo chętnie całe rodziny. I na tegorocznej Niezapominajce każdy znalazł coś dla siebie.

Tradycyjnie obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Andrzej Zalewski został też Honorowym Obywatelem Jedlni-Letnisko, a 16 maja 2014 r. na deptaku nad zalewem w Jedlni został odsłonięty pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą Redaktorowi.

Piknik na polanie przy ośrodku otworzyli Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Po koncercie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu w atmosferę leśnych opowieści wprowadził uczestników Antoni Zięba, nauczyciel  z Technikum Leśnego w Brynku, laureat konkursu zainicjowanego przez  Andrzeja Zalewskiego „Bajarze z leśnej polany”.

Niezwykle barwne i wesołe były występy dzieci oraz młodzieży na scenie. Wystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół z Jaroszek, Jedlni-Letniska, Pionek, Radomia, Słupicy oraz młodzież z Domu Kultury w Zwoleniu.

Niezapominajka to też pokazy plenerowe. Swoją pasją z uczestnikami pikniku podzielił się sokolnik Radosław Sulczyński, na co dzień pracownik Nadleśnictwa Przysucha. Po nim Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu pod kierunkiem Pawła Łuka-Murawskiego wykonała pokaz sprawnego posługiwania się karabinem z bagnetem, mini pokaz walki floretem i sportową szablą klasyczną.

Wielkim powodzeniem cieszyły się również atrakcje przygotowane na małej scenie w uroczysku „Darz bór”.

Na pikniku każdy mógł ciekawie spędzić czas. Warsztaty, gry i konkursy przygotowane zostały przez nadleśnictwa z leśnych kompleksów promocyjnych „Puszcza Kozienicka”, „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Polski Związek Łowiecki, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, radomskie Miejskie Biuro Konserwatora Przyrody, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej i inne instytucje związane z ochroną środowiska.

Powodzeniem cieszyły się stoiska szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko, szczególnie pokazy ptaków drapieżnych z koła sokolniczego i warsztaty stolarskie. Popularna była także wystawa Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, które w ramach stoiska Nadleśnictwa Kozienice przywiozło ze sobą swoich małych podopiecznych – pszczoły.

Leśnicy prezentowali też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – pokazali samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Na rozległej polanie piknikowej można było również podziwiać wytwarzanie rękodzieła inspirowanego przyrodą, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego.

Tego dnia Leśny Ośrodek w Jedlni-Letnisku stał się miejscem wielu zorganizowanych i rodzinnych wypraw oraz rajdów rowerowych. Metę mieli tu uczestnicy rowerowej Jazdy z Miasta! Była też wyprawa z leśniczym z kijkami nordic walking na Mysie Górki. Święto Polskiej Niezapominajki uświetnił zespół muzyczny Golden Life.

Relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać w Programie 1 PR, które było patronem medialnym tego wydarzenia.