Słodkie święto w Nadleśnictwie Augustów

Aż 11 drużyn wystartowało w drugiej edycji Barciowiska. Tradycyjne bartnictwo zdobywa coraz więcej zwolenników.
28.07.2017 | Roman Rogoziński, Nadleśnictwo Augustów

Aż 11 drużyn wystartowało w drugiej edycji Barciowiska. Tradycyjne bartnictwo zdobywa coraz więcej zwolenników.

„Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach” odbyło się 11 lipca w Nadleśnictwie Augustów. W tegorocznym konkursie na najlepszą kłodę bartną wystartowało 11 dwuosobowych zespołów, w tym dwa zagraniczne – Park Narodowy Szulgan Tasz Baszkiria w Rosji oraz Bee the change z Wielkiej Brytanii.

Po trzech godzinach zmagań w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z rezerwatu Szulgan Tasz z Baszkirii, dwa kolejne zespoły z Nadleśnictwa Augustów i Nadleśnictwa Knyszyn.

Podczas Barciowiska odbyły się także zajęcia edukacyjne. Liczna załoga maluchów zajmowała się kolorowaniem, malowaniem oraz wycinaniem ozdób związanych z tradycyjnym pszczelarstwem. 

Organizatorzy pomyśleli także o wszystkich łakomczuchach. Dlatego zorganizowano konkurs na najsmaczniejszy miód i najlepszą nalewkę.

Pomysłodawcy Barciowiska chcą również szkolić przyszłych bartników czy wspierać badania naukowe. Tego rodzaju działania mają służyć także promowaniu dawnego sposobu hodowli pszczół.

Spotkanie miłośników tradycyjnego bartnictwa zorganizowało Nadleśnictwo Augustów we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Augustowskimi Placówkami Kultury.