Sokoły i cietrzewie przyciągnęły rodziny

Rekordowe poroża byków jeleni, pokazy sokolnicze i koncert sygnalistów myśliwskich – to wszystko można było zobaczyć i usłyszeć w minioną sobotę w Nadleśnictwie Jedwabno (RDLP w Olsztynie) podczas Regionalnej Wystawie Przyrodniczo-Łowieckiej.
28.07.2017 | Maria Piskur, Nadleśnictwo Jedwabno

Rekordowe poroża byków jeleni, pokazy sokolnicze i koncert sygnalistów myśliwskich – to wszystko można było zobaczyć i usłyszeć w minioną sobotę w Nadleśnictwie Jedwabno (RDLP w Olsztynie) podczas Regionalnej Wystawie Przyrodniczo-Łowieckiej.

Już po raz ósmy nadleśnictwo zorganizowało wystawę, na którą przygotowano atrakcje dla całych rodzin. Dzieciom najbardziej przypadły do gustu stoiska edukacyjne nadleśnictwa, gdzie każdy maluch już za sam udział w konkursie mógł zdobyć jakiś upominek. Również z myślą o dzieciach zorganizowano zabawy sprawnościowe: rzut piłką do celu czy strzelanie z łuku. Do Jedwabna przyjechali też goście z Obwodu Kaliningradzkiego, a także polujące Panie z Federacji na Rzecz Kultury Łowieckiej „Dziewanny”.

Jednym z najbardziej widowiskowych elementów wystawy był pokaz sokolniczy
w wykonaniu sokolników z Godziszewa. Jastrzębie, sokoły i samica puchacza Helga z Niemiec były na wyciągnięcie ręki. Każdy z widzów mógł dokładnie obejrzeć jak wyglądają i zachowują się te drapieżne gatunki. Niektóre z prezentowanych ptaków na co dzień pracują na lotnisku przy odstraszaniu wron czy gołębi stanowiących zagrożenie dla ruchu pasażerskiego.

W przeciwległym krańcu wystawy prezentowano woliery adaptacyjne z prawdziwymi cietrzewiami. Na czas wystawy zamieszkały tam dwa koguty i jedna kura pochodzące z hodowli dr. Andrzeja Krzywińskiego, który pomaga leśnikom z Jedwabna przywracać ten gatunek na byłym poligonie Muszaki. Natomiast podczas oficjalnego otwarcia wystawy zaprezentowano film o ratowaniu cietrzewia.

Podobnie jak w zeszłym roku nagrodzono również najlepszych lisiarzy, którzy otrzymali wyróżnienia w regionalnym finale konkursu redukcji drapieżników Fundacji Ochrony Głuszca. Redukcja drapieżników to jedno z najważniejszych zadań na obszarach, gdzie są odbudowywane populacje kuraków leśnych. Największym odstrzałem lisów i jenotów w minionym sezonie łowieckim może pochwalić się Grzegorz Kosmala z Koła Łowieckiego Knieja z Nidzicy, który kolejny rok z rzędu jest zdobywcą tego wyróżnienia.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja poroży jeleni byków. Wszystkie zgromadzone wieńce pozyskane zostały w okręgu mazurskim w sezonie łowieckim 2013/2014. Wśród zaprezentowanych wieńców aż osiem zostało wycenionych na złoty medal, czterdzieści jeden zdobyło srebro a dwadzieścia osiem brąz. Największe emocje wzbudzał złoto medalowy wieniec o masie 10,96 kg pozyskany przez Huberta Krasulę z Koła Łowieckiego „Jeleń” Szczytno.

 Organizatorami imprezy było Nadleśnictwo Jedwabno, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku łowieckiego w Olsztynie.