Skarby z epoki żelaza

Na terenie olsztyńskiego Nadleśnictwa Kudypy trwa rekonstrukcja grobowca sprzed dwóch tysięcy lat.
28.07.2017 | Paulina Rutkowska, Nadleśnictwo Kudypy

Na terenie olsztyńskiego Nadleśnictwa Kudypy trwa rekonstrukcja grobowca sprzed dwóch tysięcy lat.

Na pierwszy rzut oka kurhany, które znajdują się na terenie leśnictwa Buki, są prawie niewidoczne. Kopce porasta bujna roślinności. Dopiero po bardziej szczegółowych badaniach można odkryć, że we wnętrzu kryją komorę grobową a w niej popielnice, czyli gliniane urny z prochami zmarłych.

Wprawdzie kurhany odkryto już w 1878 r., w trakcie budowy linii kolejowej Olsztyn-Braniewo. Jednak dopiero teraz grupa badaczy z Towarzystwa Naukowego Pruthenia postanowiła bliższej przyjrzeć się nekropolii.

Realizowany projekt archeologiczny „Zajrzyj do wnętrza kurhanu - rewitalizacja grobowca z wczesnej epoki żelaza na Szlaku Kopernikańskim” polega na przebadaniu i zrekonstruowaniu jednego z siedmiu kurhanów.

Wykopaliska zaczęły się w połowie lipca. Na początku teren został oczyszczony z roślinności, następnie kurhan podzielono na ćwiartki i rozpoczęto poszukiwania w ziemi. Pod warstwą gleby znajduje się tzw. płaszcz ułożony z kamieni a pod płaszczem komora grobowa z popielnicami. Na razie znaleziono zaledwie kilka fragmentów naczyń – prawdopodobnie wieka popielnicy. Jednak archeolodzy nie tracą nadziei, komora grobowa jest już coraz bliżej.

Prace archeologiczne potrwają do połowy sierpnia. Już wkrótce okaże się, czy uda się odnaleźć cenne przedmioty.

Po zakończeniu badań kurhan ma zostać zrekonstruowany i udostępniony turystom. Już niedługo każda zainteresowana osoba będzie mogła zajrzeć do jego wnętrza, a z ustawionych w pobliżu tablic informacyjnych dowiedzieć się jak wyglądało życie dawnych mieszkańców tych terenów. 

Rewitalizowany kurhan znajduje się przy Szlaku Kopernikańskim w lesie pomiędzy wsiami Bukwałd i Cerkiewnik. W realizację projektu są zaangażowane Nadleśnictwo Kudypy, Towarzystwo Naukowe Pruthenia oraz gmina Dywity.