Sezon na wierzbówkę kiprzycę

Właśnie rozpoczął się czas zbioru wierzbówki kiprzycy. Wierzbówka to roślina, którą można znaleźć w pobliżu lasów. To roślina miododajna i lecznicza. Można z niej zrobić rewelacyjną w smaku herbatę fermentowaną – ivan czaj.
25.06.2018 | Karina Rudzka, Nadleśnictwo Grójec

Właśnie rozpoczął się czas zbioru wierzbówki kiprzycy. Wierzbówka to roślina, którą można znaleźć w pobliżu lasów. To roślina miododajna i lecznicza. Można z niej zrobić rewelacyjną w smaku herbatę fermentowaną – ivan czaj.

Wierzbówka kiprzyca (Epilobium angustifolium), przez wielu botaników klasyfikowana jako wierzbownica kiprzyca, zwana jest także wierzbówką wąskolistną.

Jej  nazwa wynika z podobieństwa kształtu liści do tych wierzbowych. Angielska nazwa to Fireweed, czyli chwast ogniowy. Roślina ta jako jedna z pierwszych pojawia się w miejscu spalonego lasu – na pożarzyskach.

W Polsce jest rośliną pospolitą zarówno na niżu, jak i w górach, tworzy duże i niemal jednogatunkowe łany. Jest rośliną synantropijną, czyli w pobliżu domów, rośnie na skrajach lasów, wiatrołomach, porębach, żwirowiskach, terenach kolejowych, nieużytkach, przydrożach, łąkach i pastwiskach, ale także na siedliskach naturalnych – w lasach, głównie iglastych. Z kłącza wyrastają liczne łodygi o wysokości 50–150 cm, a w sprzyjających warunkach dorasta nawet do 2 m.

Wierzbówka kiprzyca jest również rośliną miododajną. Z hektara zajętej przez nią powierzchni pszczoły wytwarzają nawet około 600 kg miodu.

Co ciekawe, w przeszłości z jej puchu kielichowego wykonywano knoty do świec. Była także chętnie wykorzystywana w kuchni, z młodych pędów i liści przygotowywano potrawkę warzywną lub spożywano na surowo,

Jadalne są także kłącza wierzbówki, mają lekko gorzkawy smak. Kwiaty natomiast są lekko słodkawe.

W dawnej medycynie ludowej wierzbówka była stosowana jako roślina lecznicza. Zawiera witaminę C i prowitaminę A. Tradycyjne zastosowanie jako surowiec odkażający przy skaleczeniach i otarciach. Nowoczesne badania ujawniły bardzo złożony skład chemiczny rośliny. Zawiera m.in. kwas ursolowy, sterole, taniny, silne fitoncydy, kwercytrynę, kwercetynę (glikozyd),  kwas oleinowy, stearynowy, palmitynowy oraz laurowy. Obok silnych substancji przeciwbakteryjnych, roślina zawiera całą gamę substancji czynnych wpływających na układ hormonalny. Jest polecana przy problemach skórnych (trądzik, zapalenie mieszków włosowych, nadmierna keratynizacja), wypadaniu włosów, nadmiernym owłosieniu u kobiet i chorobach prostaty.

Podobne właściwości ma wierzbownica drobnokwiatowa oraz wierzbówka nadrzeczna, kosmata, błotna, czworoboczna, bladoróżowa oraz rózgowata.