Sąsiedzka wizyta wilków

Wataha wilków złożyła sąsiedzką wizytę na żubrzej polanie w Nadleśnictwie Browsk. Ciekawskie stworzenia udało się zarejestrować dwa dni temu.
28.07.2017

Wataha wilków złożyła sąsiedzką wizytę na żubrzej polanie w Nadleśnictwie Browsk. Ciekawskie stworzenia udało się zarejestrować dwa dni temu.

Wilki, na najsłynniejszej polanie w Polsce, pojawiły się nad ranem. Część osobników przemknęła między drzewami, na nagraniu można dojrzeć jedynie ich zarysy. Natomiast dwa osobniki były bardzo zaciekawione. Nęcone zapachami, wyszły spomiędzy drzew i obwąchiwały teren, który jest tak chętnie odwiedzany nie tylko przez żubry, ale także łosie i jelenie.

Z inwentaryzacji przeprowadzonej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i RDLP w Białymstoku przez WWF Polska wynika, że w polskiej części Puszczy Białowieskiej bytują cztery watahy wilków. Każda z nich liczy od czterech do sześciu osobników. Liczebność całej populacji została oszacowana na ponad 20 osobników. Łącznie we wszystkich kompleksach leśnych województwa podlaskiego bytuje ponad 120 wilków.

Wilki coraz liczniej występują nie tylko na terenie Puszczy Białowieskiej i Podlasiu. Coraz częściej udaje się zaobserwować je w innych częściach kraju. Na początku tego tygodnia w Nadleśnictwie Kościerzyna (RDLP w Gdańsku) tamtejszy leśniczy zrobił zdjęcie wilkom przebiegającym przez leśną drogę. Natomiast w olsztyńskim leśnictwie Roje (Nadleśnictwo Dobrocin) nagrano wilka, który podszedł do leśniczówki.

Wprowadzona w 1998 r. ścisła ochrona wilka uchroniła te zwierzęta przed zniknięciem z polskich lasów. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika jest szacowana na ponad tysiąc osobników.

 

Wilki są ruchliwymi zwierzętami, dziennie przemieszczają się ok. 25 km. Czasami ich duża ruchliwość utrudnia dokładne oszacowanie liczby zwierząt w grupie, gdyż niekiedy trasy przemieszczeń tej samej grupy w ciągu jednego dnia przecinają się. Wielkość terytorium wilczej rodziny zależy od liczby zwierzyny. Średnio jedna wataha poluje na obszarze ok. 150 km.

Warto pamiętać, że wilki to zwierzęta bardzo płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli wyczują na swoim terytorium człowieka, to wtedy wycofują się i obserwują go z bezpiecznej odległości.

W najnowszym numerze „Ech Leśnych” można przeczytać artykuł „Pogadać z wilkiem", Adam Gełdon zdradza w nim tajemnice wilczej mowy.