Samorządowcy w sprawie Puszczy

Członkowie Rady Powiatu Hajnowskiego kilka dni temu przyjęli stanowisko dotyczące działań na terenie Puszczy Białowieskiej.
20.09.2016

Członkowie Rady Powiatu Hajnowskiego kilka dni temu przyjęli stanowisko dotyczące działań na terenie Puszczy Białowieskiej.

Radni w dokumencie podkreślają katastrofalny stan puszczańskich lasów, do którego przyczyniła się gradacja kornika drukarza. W stanowisku można przeczytać, że „nagromadzenie drzew martwych na szlakach turystycznych stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa osób przybywających do Puszczy Białowieskiej. Ścinanie i pozostawianie drzew przy szlakach i drogach nie rozwiąże problemu. Wpłynie to również na zwiększone zagrożenie pożarowe”.

Brak możliwości wykonywania cięć sanitarnych – jak podkreślają radni – przyczyni się do dalszego rozwoju gradacji kornika drukarza. W konsekwencji zaniechanie cięć sanitarnych „stwarza przede wszystkim zagrożenie dla utrzymania wyjątkowych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym siedlisk i gatunków chronionych prawem krajowym oraz w ramach sieci Natura 2000”.

Stanowisko i poparcie dla działań podjętych przez resort środowiska, jak podkreślają radni, jest wyrazem troski samorządowców zarówno o Puszczę Białowieską jak i rozwój regionu.

Uchwała Rady Powiatu Hajnowskiego