Samochody strażackie pojadą do Ukrainy

Lasy Państwowe konsekwentnie od początku wojny wspierają Ukraińców i przekazują pomoc rzeczową. W ramach kolejnej transzy do walczących sąsiadów dotrą samochody strażackie wyposażone w motopompy oraz zapas posiłków.
29.06.2022

Lasy Państwowe konsekwentnie od początku wojny wspierają Ukraińców i przekazują pomoc rzeczową. W ramach kolejnej transzy do walczących sąsiadów dotrą samochody strażackie wyposażone w motopompy oraz zapas posiłków.

Pomaganie ma sens, gdy odpowiada na potrzeby tych, którzy jej oczekują. Dlatego Lasy Państwowe włączając się do wpierania walczącej Ukrainy każde z zaproponowanych działań konsultują najpierw ze stroną ukraińską. Pomoc kierowana do naszych wschodnich sąsiadów jest sprofilowana, a te największe akcje obejmują przekazanie specjalistycznego sprzętu od leśników z Polski dla leśników w Ukrainie.

- Z radością udostępniam kolejne auta, tym razem są to samochody strażackie z motopompami. Posłużą do ratownictwa, ale też pomogą reagować w przypadku zagrożenia pożarowego. W Ukrainie jest ono niezwykle wysokie w wyniku prowadzenia działań wojennych i z powodu wysokich temperatur. Wierzę, że przekazany sprzęt będzie długo i efektywnie służył ukraińskim leśnikom i wojsku - mówił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych, który podczas podczas przekazania sprzętu otrzymał podziękowania od gen. Kyryły Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego, za wsparcie udzielone armii i aktywną obywatelską postawę w walce o niepodległość Ukrainy.

- Jesteśmy wdzięczni polskim leśnikom za okazywaną pomoc od początku wojny na Ukrainie. Auta, które otrzymaliśmy w dwóch poprzednich transzach przekazaliśmy do dyspozycji wojska, do wykorzystania według własnych potrzeb. Wiem, że montowane są na nich moździerze i wyrzutnie. Samochody są zwrotne, szybkie, służą do akcji bojowych i do dowożenia zaopatrzenia na pozycje frontowe - mówił Anatolij Deyneka, wódz Oddziału Samoobrony Lwowa.

Przekazanie pojazdów stronie ukraińskiej odbyło się w Nadleśnictwie Tomaszów. Jednym z honorowych gości był Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Ze strony ukraińskiej pojawił się też Jarosław Celeń, wiceszef Lwowskiego Zarządu Leśnego.

Polscy leśnicy od początku eskalacji działań wojennych konsekwentnie udzielają pomocy Ukrainie. Nadleśnictwa z regionów lubelskiego i krośnieńskiego zorganizowały punkty pomocowe na przejściach granicznych. W jednostkach Lasów Państwowych w całym kraju odbywały się zbiórki rzeczowe, w tym zbiórki odzieży terenowej. Szerokim echem wśród liczącej 26 tys. kadry odbiła się akcja „Plecak dla Ukrainy”. Leśnicy przygotowali ponad 1300 zestawów taktycznych zapakowanych w solidne plecaki. W ten sposób do leśnych oddziałów Obrony Terytorialnej dotarły m.in. noktowizory, obuwie taktyczne, lornetki, prowiant.