Rybołowy wróciły z migracji. Transmisja z kolejnego gniazda

Do Polski powróciła samica rybołowa, która w ubiegły roku gniazdowała w lasach olsztyńskiego Nadleśnictwa Jedwabno. Ptak ma założony nadajnik GPS, dzięki czemu można było śledzi jego całą trasę.
14.04.2020

Do Polski powróciła samica rybołowa, która w ubiegły roku gniazdowała w lasach olsztyńskiego Nadleśnictwa Jedwabno. Ptak ma założony nadajnik GPS, dzięki czemu można było śledzi jego całą trasę.

Samica rybołowa, ochrzczona przez internautów Jedwabną, wystartowała z Ghany znad Jeziora Volta 19 marca w samo południe. Jej podróż trwała 25 dni, w tym przez sześć dni odpoczywała w północnych Włoszech. Samica pokonała łącznie około 6250 km w 170 godz. aktywnego lotu.

Ptak już w ubiegłym roku został wyposażony w ważący kilkanaście gram nadajnik GPS. Dzięki urządzeniu można było obserwować wylot samicy z gniazda na początku września 2019 r.,  kiedy to ruszyła w migrację do Afryki. Podróż Jedwabnej to pierwsza zarejestrowana w Polsce migracja rybołowa.

W Polsce czekał już na samicę samiec o imieniu Napiwek. Od ponad tygodnia przygotowywał dla nich gniazdo. Para założy swój lęg w puszczy Napiwodzko-Ramuckiej w lasach Nadleśnictwa Jedwabno.

Życie ptaków, wysiadywanie jaj i późniejsze odchowywanie lęgu będzie można obserwować dzięki kamerze zainstalowanej przy gnieździe. Ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów zainstalowali również panele solarne, które zasilają kamery.

Monitorowanie migracji rybołowów jest elementem projektu LIFE koordynowanego przez Lasy Państwowe we współpracy z ornitologami Komitetu Ochrony Orłów. Populacja rybołów jest w Polsce nieliczna, wynosi ok. 26 par. Dlatego też od 2017 r. są prowadzone działania mające na celu przywrócenie tego gatunku nad jeziora.

To nie jest jedyna transmisja z gniazda rybołowów. Od połowy marca można oglądać rybołowy zamieszkujące gniazdo w Nadleśnictwie Barlinek. Para ptaków, nieoficjalnie zwanych Barlinek i Brynka, pojawia się w tamtejszym nadleśnictwie już od kilku lat. 

Ponadto są prowadzone również transmisje z gniazda hajstry, czyli bociana czarnego oraz całoroczna relacja z żubrzej polany.