Ruszyły prace budowlane w leśnej osadzie w Kole

Pod koniec tego roku zakończą się prace budowlane w Leśnym Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Leśna osada działa na terenie łódzkiego Nadleśnictwa Piotrków od 2004 r.
06.07.2020 | Paweł Kowalski, Nadleśnictwo Piotrków

Pod koniec tego roku zakończą się prace budowlane w Leśnym Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Leśna osada działa na terenie łódzkiego Nadleśnictwa Piotrków od 2004 r.

Przygotowanie i projektowanie przedsięwzięcia rozpoczęto w 2015 r. W ramach robót budowlanych zaplanowano: budowę budynku ośrodka rehabilitacji zwierząt wraz z parkingiem, zjazdami drogowymi, przyłączami, ogrodzeniem, oświetleniem terenu i jego utwardzeniem. Nowy budynek będzie miał jedną kondygnację.

Jak podkreślają pracownicy ośrodka najbardziej jednak cieszy ich modernizacja istniejących budynków gospodarczych, pełniących m.in. funkcję zagród dla podopiecznych ośrodka.

Po modernizacji na terenie ośrodka możliwe będzie wykonywanie operacji, gdyż będzie tam wyposażona w sprzęt weterynaryjny sala zabiegowa. Zwierzęta, które trafią do leśnej osady, otrzymają pomoc na miejscu. Nie będzie, jak dotychczas, potrzeby transportowania ich, by wykonać zabieg.

Koszty inwestycji częściowo zostaną pokryte z dotacji otrzymanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi Priorytetowej V Ochrona Środowiska, działania V.4. Ochrona Przyrody, poddziałanie V.4.1.  Ochrona Przyrody.

Warto wyjaśnić, że leczenie i rehabilitacje zwierząt finansują Lasy Państwowe. Do leśnych ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt zwykle trafiają osobniki młode lub po kolizjach drogowych. Najwięcej jest przedstawicieli takich gatunków jak: bocian biały, bocian czarny, myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz, łabędź niemy, kuna domowa, zając szarak, lis, sarna, jeleń szlachetny, bielik, pustułka, sowa uszata, jeż czy łoś.
Dzięki zaangażowaniu leśników ośrodek przyjmuje około tysiąca dzikich mieszkańców lasu z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi rocznie!

Jednym z ostatnich pacjentów jest młoda samica bielika. Podczas próbowania sił w samodzielnym lataniu nie przewidziała burzowej aury. Robotnicy leśni znaleźli ją przy drodze na terenie leśnictwa Bełdów w Nadleśnictwie Grotniki. Ptak był przemoczony, wystraszony i wygłodniały. Leśnicy natychmiast nim się zaopiekowali. Świeża soczysta ryba i mięso, którymi został ugoszczony, sprawiły, że nabrał sił. To pozwoliło na transport ptaka do ośrodka w Kole. Tam zostanie zaobrączkowany i przygotowany do wypuszczenia na wolność.

Ponad 95 proc. pacjentów ośrodka wraca do środowiska naturalnego. Te, które pozostają, żyją w zagrodach edukacyjnych. W leśnych ośrodkach rehabilitacji nie tylko udziela się pomocy zwierzętom, lecz także prowadzi się działalność edukacyjną – w zajęciach ośrodka bierze udział 10 tys. dzieci i młodzieży rocznie.