Ruszyła artystyczna Eko Choinka

Zielonogórscy leśnicy po raz kolejny namawiają mieszkańców miasta do powtórnego wykorzystania choinek. W tym roku ruszyła także ciekawa inicjatywna, w której biorą udział lokalni twórcy.
15.01.2021 | Ewelina Fabiańczyk, RDLP w Zielonej Górze

Zielonogórscy leśnicy po raz kolejny namawiają mieszkańców miasta do powtórnego wykorzystania choinek. W tym roku ruszyła także ciekawa inicjatywna, w której biorą udział lokalni twórcy.

„Dobro z Natury” to jedyna taka inicjatywa w Polsce, do wspólnego działania zgłosiło się pięć artystek z regionu Zielonej Góry - Dorota Komar - Zmyślony, Lilianna Lilu Batory, Renata Brzozowska, Małgorzata Maćkowiak i Magdalena Gryska.

Podczas inauguracji Wojciech Grochala, dyrektor RDLP wręczył artystkom jodłowe deski, które leśnicy przygotowali w ramach recyklingu zeszłorocznej choinki zdobiącej zielonogórską starówkę. To wyjątkowy i niepowtarzalny materiał, który już niebawem zamieni się w prawdziwe dzieła sztuki.

Przygotowane przez twórczynie prace trafią na aukcję charytatywną, którą wskażą autorki prac.

Warto wyjaśnić, że Eko Choinka jest akcją skierowaną dla mieszkańców Zielonej Góry. Po raz czwarty w Winnym Grodzie będą zbierane choinki, które straciły swój blask i powtórnie zostaną wykorzystane – dla dobra przyrody i dla ludzi.

W wybrane dni spod pergol śmietnikowych są zbierane choinki, a następnie powtórnie wykorzystywane.

W ramach akcji nie zabraknie także zrębkowania. Choinki, które zostaną odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole, zostaną poddane rozdrobnieniu, dzięki czemu wytworzony zostanie naturalny nawóz.
O szczegółach akcji dotyczących poszczególnych działań, w tym o ewentualnej możliwości pobrania wspominanego nawozu będzie można dowiedzieć się śledząc na bieżąco profile społecznościowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.