Rusza program „Leśna szkoła z klimatem”

Uczenie przez działanie i wspólne spędzanie czasu na łonie natury, a także inspiracja do działań sprzyjających środowisku to jedne z założeń programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja odbyła się 10 czerwca podwarszawskim Nadleśnictwie Celestynów.
10.06.2021

Uczenie przez działanie i wspólne spędzanie czasu na łonie natury, a także inspiracja do działań sprzyjających środowisku to jedne z założeń programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja odbyła się 10 czerwca podwarszawskim Nadleśnictwie Celestynów.

W konferencji prasowej inaugurującej program wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister klimatu i środowiska Edwarda Siarki oraz p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

„Leśna szkoła z klimatem” to program opracowany we współpracy ministerstw Klimatu i Środowiska oraz Edukacji i Nauki.

Minister Michał Kurtyka podkreślił, że oferta programu jest skierowana w stronę szkół i nauczycieli. I dodał, że jest to szczególnie ważne, by w chwili wychodzenia z pandemii spędzać w aktywny i ciekawy sposób czas na świeżym powietrzu.

 Co ważne, „Leśna szkoła z klimatem” służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu.

- Cieszę się, że wspólnie z Ministerstwem Klimatu możemy podkreślić kluczową rolę Lasów Państwowych w działaniach edukacyjnych na rzecz środowiska naturalnego, szczególnie teraz – po powrocie uczniów do szkół po pandemii. Niezwykle ważne jest to, aby od najmłodszych lat kształtować w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat, środowisko – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

Z myślą o nadchodzącym lecie, już dziś przygotowano zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak zachowywać się w lesie, jak się w nim nie zgubić oraz czy można zanocować w leśnej głuszy. Kolejne ważne zagadnienia poruszane podczas spotkań będą dotyczyły ochrony przeciwpożarowej lasu.

– Zależy nam, aby w atrakcyjny i przystępy sposób umożliwić dzieciom i młodzieży poznawanie otaczającej ich przyrody poprzez obcowanie z nią, np. wspólne poznawanie gatunków drzew i roślin, rozpoznawanie tropów zwierząt czy obserwacje ornitologiczne. W trakcie ekolekcji leśnicy będą też przypominać jak zachować się w lesie – powiedział wiceminister Edward Siarka.  

Na terenie lasów są 54 ośrodki edukacji przyrodniczoleśnej oraz ponad 270 izb edukacji leśnej. Jak podkreślił Józef Kubica pierwsza ścieżka edukacyjna powstała na terenie lasów już w latach 70. ubiegłego wieku.