Rocznicowy Bieg Piastów już za nami

Już po raz 40. w Nadleśnictwie Szklarska Poręba odbył się Bieg Piastów. Na dwóch dystansach techniką klasyczną rywalizowało prawie dwa tysiące osób.
08.03.2016 | Jerzy Majdan, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba

Jubileuszowy bieg uświetniła uroczysta gala w jeleniogórskim Teatrze im. C. K. Norwida. W trakcie uroczystości medalami „Zasłużony dla Biegu Piastów" zostały uhonorowane osoby i firmy od lat wspierające to wydarzenie sportowe. Odznaka trafiła również do Lasów Państwowych, które „od zawsze" popierało rozwój narciarstwa biegowego - zwłaszcza turystyczno - rekreacyjnego, ale także wyczynowego. W imieniu Lasów Państwowych wyróżnienie odebrała Zyta Bałazy, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

W dzień zawodów, 4 marca z Polany Jakuszyckiej wystartowało ok. dwa tys. zawodników. Wśród nich na starcie stanęła liczna reprezentacja Lasów Państwowych (łącznie 89 zawodników - leśników i sympatyków lasu). Pracownicy LP w Biegu Piastów wzięli udział po raz 20.

W dniu zawodów dopisała wyjątkowo piękna pogoda - świeciło słońce, był nieznaczny mróz i - przede wszystkim - wystarczająca ilość śniegu, która umożliwiła znakomite przygotowanie tras. Pracownicy Nadleśnictwa Szklarska Poręba przygotowali także namiot i stoisko, gdzie można było obejrzeć ponad 200 fotografii, na których uwieczniono 19 lat zmagań leśników w zawodach narciarskich na trasach Biegu Piastów.

Tegoroczny bieg zwyciężyli Jiri Rocarek i Katarzyna Witek (25 km) oraz Jacek Staroń i Marcelina Wojtyła (12 km). Wśród leśników w biegu o Puchar Dyrektora Generalnego LP najlepszy czas uzyskała Iwona Kocoń z Nadleśnictwa Ujsoły oraz Piotr Michałek z Zakładu Usług Leśnych Jaworzynka. Łącznie zawody na 12 km ukończyło 706, a dłuższą, bo aż 25 kilometrową trasę pokonało 1141 zawodników.