W rezerwacie wyrywał chronioną roślinę

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Jawor ( RDLP we Wrocławiu) zatrzymali mężczyznę, który wykopywał z lasu chronioną roślinę - czosnek niedźwiedzi.
30.04.2021

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Jawor ( RDLP we Wrocławiu) zatrzymali mężczyznę, który wykopywał z lasu chronioną roślinę - czosnek niedźwiedzi.

Strażnicy podczas patrolu w Rezerwacie Buki Sudeckie zauważyli torby wypchane czosnkiem niedźwiedzim (Allium ursinum). Rośliny, będące pod ochroną, zostały wyrwane wraz z korzeniami lub wykopane szpadlem.

Złapany na gorącym uczynku sprawca kradzieży, zostanie ukarany.

 

W średniowieczu wierzono, że czosnek niedźwiedzi był pierwszym posiłkiem budzących się ze snu niedźwiedzi. Zjedzenie tej rośliny, według podań, miało magiczne właściwości dodawania siły.

W Polsce od 2004 r. objęty jest częściową ochroną gatunkową. Uznawany jest za gatunek ustępujący. Umieszczony został na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006).

Czosnek niedźwiedzi można pozyskiwać poprzez zbiór ręczny, pozostawiając nie mniej niż 75 proc. populacji, ale uwaga tylko na terenie trzech województw - śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Jest to roślina ceniona głównie w kuchni, gdyż wzbogaca smak potraw, zawiera dużo związków siarki, co ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dobra wiadomość jest taka, że można go uprawiać w ogrodach, w sprzedaży dostępne są sadzonki.

Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Od jakiegoś czasu jest również uprawiany.

Roślina ta o charakterystycznym delikatnym czosnkowym posmaku, ceniona jest ze względu na właściwości zdrowotne oraz walory smakowe.   I co najważniejsze jadalne są wszystkie jej części.

Czosnek niedźwiedzi ma właściwości naturalnego antybiotyku. Jego spożywanie wpływa oczyszczająco i wzmacniająco na osłabiony zimą organizm. Działa silnie bakteriobójczo, obniża ciśnienie krwi, wspomaga serce, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Najsilniejsze działanie ma zebrany wcześnie, przed kwitnieniem.

Zawiera on związki czynne tzw. fitoncydy. To właśnie one likwidują patogeny, nie wywołując przy tym skutków ubocznych.

Zioła o działaniu antybiotycznym są jedną z alternatyw leczenia przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego w przeziębieniach i grypie oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. W odróżnieniu od antybiotyków syntetycznych na ekstrakty roślinne patogeny nie są w stanie się uodpornić. Naturalne antybiotyki nie obniżają odporności oraz nie powodują zatruć organizmu.

Czosnek niedźwiedzi w lesie na naturalnych stanowiskach jest częściowo chroniony. Na szczęście jego sadzonki można bez problemu kupić na straganach i centrach ogrodniczych. Dzięki temu czosnek niedźwiedzi można uprawiać w ogródku albo na działce i cieszyć się pierwszymi, naturalnymi nowalijkami!