Rekordowy plener w Nadleśnictwie Bartoszyce

Aż siedemdziesiąt sześć prac namalowali artyści podczas trzeciego pleneru w Pienach na terenie Nadleśnictwa Bartoszyce.
28.07.2017 | Wiesław Oziewicz, Nadleśnictwo Bartoszyce

Aż siedemdziesiąt sześć prac namalowali artyści podczas trzeciego pleneru w Pienach na terenie Nadleśnictwa Bartoszyce.

Tegoroczny plener trwał dziesięć dni i był rekordowy pod każdym względem. Wzięła w nim udział grupa dziewiętnastu artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji i Wielkiej Brytanii, którzy namalowali 76 prac tak różnych jak ich osobowości i temperamenty – od spokojnych klasycznych pejzaży po mocne w wyrazie nowatorskie prace.
Motto tegorocznych działań artystycznych brzmiało „Świat jak las, człowiek jak liść” i nawiązywało do 70. rocznicy powstania Nadleśnictwa Bartoszyce. Dlatego w twórczości uczestników pleneru dominowały motywy leśne i przyrodnicze.

Działania plenerowe nie byłyby pełne, gdyby nie warsztaty artystyczne dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bartoszycach. W tym roku w warsztatach wzięło udział 12 młodych artystów, którzy pod okiem starszych kolegów tworzyli prace nie tylko malarskie, ale i formy przestrzenne oraz maski, stroje i sztukę użytkową.

Wernisaż, który odbył się na zakończenie pleneru, zgromadził blisko setkę gości. Poza artystami do obiektu edukacyjno - rekreacyjnego Nadleśnictwa Bartoszyce „Leśna Polana” w Pienach przybyli samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji oraz sponsorzy. Wydarzenie relacjonowały lokalne media.

Plener ma na celu promowanie przyrody i piękna krajobrazu Ziemi Bartoszyckiej, których kształtowanie i pielęgnowanie należy do celów współczesnego leśnictwa.

Organizatorzy pleneru, Bartoszycki Dom Kultury i Nadleśnictwo Bartoszyce, już zapraszają na wystawę poplenerową, która odbędzie się w sierpniu.