Rekordowe wsparcie starostw przez Lasy Państwowe
Starostwa złożyły rekordową liczbę 50 wniosków o dofinansowanie sporządzenia uproszczonych planów urządzenia lasu. Dyrektor generalny LP przyjął do realizacji w 2025 roku wszystkie złożone wnioski.
Nowelizacja ustawy o lasach z 2016 roku umożliwiła przeznaczanie środków funduszu leśnego na sporządzenia uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych. W latach 2017-2024 z dofinansowania skorzystało ok. 200 starostw. Opracowane zostały plany dla ok 700 tys. ha lasów prywatnych właścicieli przy kwocie dofinansowania ze środków funduszu leśnego na poziomie 15 milionów złotych.
Tegoroczny nabór wniosków, który zakończył się 30 września br., jest największym z dotychczas przeprowadzonych naborów. Wpłynęło 50 wniosków o przygotowanie UPUL-i dla ok. 130 tys. ha gruntów leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa. Dofinansowanie z funduszu leśnego sięgnie kwoty ok 4,5 mln złotych, odciążając tym samym finansowo starostwa, które wnioski złożyły.
Od czasu, kiedy starostwa są wspierane finansowo przez Lasy Państwowe przy sporządzania uproszczonych planów urządzenia lasu, wzrosła liczba dokumentacji urządzeniowej dla tzw. lasów prywatnych. Efektem jest też podniesienie jakości tej dokumentacji. Umowy z powiatami przewidują, że uproszczone plany powstaną zgodnie z jednolitym standardem. To bardzo istotne, m.in. dlatego, że dane z UPUL zasilają Bank Danych o Lasach. Dzięki standaryzacji użytkownicy tego portalu uzyskują wiarygodne dane na temat lasów wszystkich form własności.
Na stronie Banku Danych o Lasach sprawdzisz jakiej własności jest las
Lasy Państwowe wspierają prywatnych właścicieli
Wsparcie indywidualnych właścicieli lasów to jedno z istotnych publicznych świadczeń Lasów Państwowych. Na mocy ustawy o lasach leśnicy świadczą nieodpłatne doradztwo fachowe dla właścicieli lasów. Prywatnym właścicielom służy także system ochrony przeciwpożarowej i ochrony przed niebezpiecznymi dla lasów owadami. Mogą oni korzystać z wyników badań naukowych finansowanych przez Lasy Państwowe. Wiele nadleśnictw realizuje w imieniu starostów nadzór nad gospodarką leśną w lasach osób prywatnych.
Lasy Państwowe finansują także Bank Danych o Lasach, który gromadzi informacje o wszystkich lasach, bez względu na to, czyją pozostają własnością. Powstała aplikacja BDL Plany Uproszczone (BDL PU). To aplikacja internetowa wspomagającą starostwa powiatowe w realizacji obowiązków związanych z nadzorem nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa. Program umożliwia dostęp do danych opisowych i warstw mapy numerycznej opracowanych w ramach uproszczonego planu urządzenia lasu. Aplikacja zawiera również zestaw narzędzi pozwalających na wprowadzanie danych z wykonania zadań gospodarczych, ewidencję świadectw legalności pozyskania drewna oraz generowanie raportów. Dostęp do systemu jest przyznawany starostwom powiatowym w uzgodnieniu z DGLP. Po skonfigurowaniu przez BDL dostępu do aplikacji BDL PU, starostwa powiatowe we własnym zakresie wykonują import danych UPUL.
W Banku Danych o Lasach dostępna jest również aplikacja mBDL PU (mobilny Bank Danych o Lasach Plany Uproszczone). Dzięki pracy w trybie offline pozwala na korzystanie w terenie z danych UPUL: opisów taksacyjnych, wskazówek gospodarczych, opisów działek ewidencyjnych. Poza tym użytkownik może dodawać nowe działki ewidencyjne oraz rejestrować świadectwa legalności pozyskania drewna (ŚLPD). Więcej o aplikacji mBDL PU TUTAJ.
Czym jest uproszczony plan urządzenia lasu
Uproszczony plan urządzenia lasu (UPUL) to plan opracowywany dla zwartego kompleksu lasu o obszarze co najmniej 10 ha. Zawiera on skrócony opis lasu i gruntów przeznaczonych do zalesienia oraz podstawowe zadania dotyczące gospodarki leśnej. UPUL-e sporządza się dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa oraz dla lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Sporządzenie UPUL-i dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych zleca starosta, a dla lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa tworzy się UPUL na zlecenie ministra właściwego ds. środowiska.
Jak wygląda proces zatwierdzania UPUL
Projekt uproszczonego planu urządzenia lasu wykłada się do publicznego wglądu na okres 60 dni w siedzibie urzędu gminy czy miasta. O wyłożeniu projektu uproszczonego planu urządzenia lasu wójt (burmistrz, prezydent miasta) informuje pisemnie właścicieli lasów. Dla właścicieli lasu taka informacja jest o tyle ważna, że uproszczony plan urządzenia lasu to podstawa naliczenia podatku leśnego. W terminie 30 dni od daty wyłożenia projektu uproszczonego planu urządzenia lasu zainteresowani właściciele lasów mogą składać zastrzeżenia i wnioski w sprawie planu. Starosta wydaje decyzje w sprawie uznania lub nieuznania zastrzeżeń lub wniosków.
Starosta przekazuje również projekt uproszczonego planu urządzenia lasu do zaopiniowania do właściwego terytorialnie nadleśniczego. W terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu uproszczonego planu urządzenia lasu nadleśniczy może zgłosić zastrzeżenia. W razie upływu tego terminu uważa się, że nadleśniczy nie zgłasza zastrzeżeń. Starosta, po uzyskaniu opinii nadleśniczego, zatwierdza uproszczony plan urządzenia lasu, a w trakcie obowiązywania upul-u nadzoruje ich wykonanie.
Minister właściwy do spraw środowiska zatwierdza uproszczone plany urządzenia lasu dla lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz nadzoruje ich wykonanie. uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.