W Puszczy Kozienickiej przepytają turystów

W nadleśnictwach Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka rozpoczęły się badania dotyczące turystyki. Leśnicy dowiadują jakie oczekiwania mają osoby odwiedzające lasy, a turyści otrzymają lepszą ofertę rekreacyjną.
28.06.2016 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

W nadleśnictwach Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka rozpoczęły się badania dotyczące turystyki. Leśnicy dowiadują jakie oczekiwania mają osoby odwiedzające lasy, a turyści otrzymają lepszą ofertę rekreacyjną.

W najbliższą niedzielę (26 czerwca) w kilku miejscach na terenie LKP Puszcza Kozienicka na spacerowiczów będą czekali leśnicy i naukowcy, którzy rozpoczęli realizację projektu. Najbliższa niedziela będzie pierwszym dniem pomiaru – tzw. weekendowy. To będzie dopiero początek badań. Tego lata badania będą realizowane także w dzień roboczy – w czwartek 30 czerwca, a w kolejnych porach roku także po dwa dni.

Leśnicy zapraszają do udziału w anonimowej ankiecie online.

Miejsca, w których będą realizowane badania to ścieżki edukacyjne: Królewskie Źródła, Śródborze (przy szkółce leśnej Przejazd), Krępiec (przy zbiorniku Budowa) i Jedlnia (przy zalewie w Siczkach).

Wyniki badań pomogą leśnikom odpowiedzieć na pytania dotyczące liczby turystów odwiedzających obiekty turystyczne i edukacyjne utworzone na terenie Puszczy Kozienickiej. Pozwoli to na uzyskanie kompleksowego obrazu natężenia ruchu turystycznego w ciągu całego roku. Leśnicy poznają również preferencje i oczekiwania spacerowiczów, a przy okazji  przetestowane zostaną metody badań ruchu turystycznego.

Więcej informacji: Nadleśnictwo Kozienice, koordynator badań.

Badania są realizowane w ramach pracy „Opracowanie mierników i narzędzi pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych w Lasach Państwowych”. Prowadzi je wiedeński Universität für Bodenkultur (BOKU) na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Obejmować będą okres 12 miesięcy (lato 2016 – wiosna 2017).

Nie tylko na terenie nadleśnictw podlegających RDLP w Radomiu jest realizowany taki projekt. Badanie natężenia ruchu turystycznego już w ubiegłym roku rozpoczęto w Nadleśnictwie Gdańsk, które to posiada już opracowania z pierwszych pomiarów.