Nadleśnictwa Puszczańskie - przyszłość cennych przyrodniczo lasów w dobie zmian klimatu
By chronić najcenniejsze przyrodniczo lasy, leśnicy projektują Nadleśnictwa Puszczańskie. Sześć kompleksów leśnych uwzględni wszystkie najcenniejsze przyrodniczo obszary leśne, które były objęte styczniowym moratorium. Łączna powierzchnia obszarów objętych ochroną wyniesie ponad 200 tys. ha.
Gorący temat ochrony najcenniejszych przyrodniczo leśnych obszarów Polski wciąż nie znajduje zadawalającego wszystkie strony rozwiązania. Moratorium, Ogólnopolska narada o Lasach, aktualizacje terenów moratoryjnych i otwarte konsultacje społeczne tych terenów pokazały, że sam proces jest szeroko kontestowany. W dzisiejszych warunkach widać, że w obecnych ramach prawnych ochrony przyrody – mamy impas, który wymaga zmian legislacyjnych.
- Konsultacje społeczne nie są o tym kto wygra, nie interesuje nas plebiscyt jakim stało się moratorium. Lasy to nasza wielka odpowiedzialność i najcenniejszymi ekosystemami leśnymi chcemy zająć się na poważnie. Na poważnie to znaczy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w sposób wykonalny” – zapowiada Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego LP ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.
Lasy Państwowe przedstawiają propozycję objęcia ochroną wszystkich najcenniejszych przyrodniczo obszarów w ramach obowiązującego porządku prawnego. Tu i teraz. Bo nie możemy czekać, biorąc pod uwagę kwestie klimatu, bezpieczeństwa gospodarki krajowej i potrzeby ludzi.
Odpowiedzią na te wyzwania jest powołanie nadleśnictw puszczańskich. Nadleśnictwa puszczańskie powstaną na najbardziej znanych i cennych przyrodniczo, krajobrazowo oraz kulturowo terenach, które w społecznej świadomości jako puszcze funkcjonują już od dawna. Będą to nadleśnictwa: Puszcza Karpacka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Bukowa, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Lasy Oliwskie i Łęgi Odrzańskie.
Te kompleksy leśne to najstarsze w Polsce lasy zasadzone przez ludzi, gdzie średnia wieku drzew to 104 lata, ale zdarzają się też okazy ponad 300-letnie. Takie obszary wymagają szczególnego podejścia, a Lasy Państwowe podejmują wszelkie działania, aby je chronić i stan ten zalegalizować w ramach podstawowych dokumentów planistycznych LP.
- Nadleśnictwa Puszczańskie to odważna, ale i konkretna propozycja, aby w sposób formalny usankcjonować bezpieczeństwo tych najcenniejszych przyrodniczo lasów. Przez ostatnie lata zapomnieliśmy, że leśnicy to przyrodnicy. Naszym najważniejszym celem jest zachowanie lasów w jak najlepszym stanie i wzmocnienie ochrony tych najcenniejszych kompleksów dla przyszłych pokoleń - powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Leśnicy dokładnie przeanalizowali obszary, na których powstaną Nadleśnictwa Puszczańskie. Wzięli pod uwagę aspekty przyrodnicze, gospodarcze i oczekiwania społeczne. Na tych terenach bez negatywnych skutków dla szeroko pojętej gospodarki leśnej będą prowadzić wyłącznie aktywne działania ochronne służące przyrodzie i bezpieczeństwu ludzi.
Te działania pokazują, że można poważnie podejść do wyzwań klimatycznych i osiągnąć kompromis wykorzystując dziś dostępne możliwości prawne. Warto zaznaczyć, że Ustawa o Lasach pochodzi z 1991 roku, czasów, gdy o kryzysie klimatycznym i społecznych funkcjach lasów jeszcze niewiele się nie mówiło.
To co jest teraz najważniejsze, to by te najcenniejsze pod względem przyrodniczym Puszcze mogły trwać, a także zachowały swój status i charakter.