Przypomnieli profesora Szafera

Z inicjatywy Nadleśnictwa Mielec i Polskiego Towarzystwa Leśnego w dniach 14-15 kwietnia w Mielcu odbyła się konferencja „W hołdzie wielkości Szafera", upamiętniająca wybitnego polskiego botanika związanego z Podkarpaciem. To była okazja do spotkania leśników, samorządowców, naukowców, społeczników i uczniów szkół średnich.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Z inicjatywy Nadleśnictwa Mielec i Polskiego Towarzystwa Leśnego w dniach 14-15 kwietnia w Mielcu odbyła się konferencja „W hołdzie wielkości Szafera", upamiętniająca wybitnego polskiego botanika związanego z Podkarpaciem. To była okazja do spotkania leśników, samorządowców, naukowców, społeczników i uczniów szkół średnich.

Marek Marecki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego oddziału w Krośnie, witając uczestników, przypomniał, że konferencja wpisuje się w cykl spotkań poświęconych wybitnym przedstawicielom świata nauki i praktyki, działającym na rzecz leśnictwa i ochrony przyrody, a związanym z Podkarpaciem. Słowo wstępne do uczestników wygłosili Zbigniew Tymuła, starosta mielecki i Daniel Kozdęba, prezydent Mielca. Na spotkaniu była obecna Anna Staniszewska, córka prof. Szafera.

Wśród wygłoszonych tego dnia referatów były zarówno ściśle naukowe, historyczne, jak również wspomnieniowe, przywodzące nieznane wątki z życia i działalności Władysława Szafera. Prof. Andrzej Grzywacz, przewodniczący ZG PTL, w swoim wystąpieniu mówił o licznych związkach bohatera konferencji z leśnikami i leśnictwem.

Tematyka sesji referatowej

Szczególnie sympatycznie przyjęto wspomnienie Władysława Szarskiego, wnuka prof. Szafera, który opowiedział wiele anegdot z życia swego dziadka. Pełne teksty wystąpień zawiera publikacja książkowa.

Szeroką informację o wystawach towarzyszących przedstawił Hubert Sobiczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec. Ekspozycje poświęcone były życiu i działalności prof. Szafera - znalazły się tam liczne publikacje, fotografie i dokumenty. Zaprezentowano też wystawę fotografii rzadszych roślin powiatu mieleckiego, prac konkursowych młodzieży.

Spore zainteresowanie towarzyszyło też wystawie prac twórców Klubu Środowisk Twórczych z Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. W przerwie sesji referatowej zebrani wysłuchali koncertu Chóru Młodzieżowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu pod batutą Pawła Lisa.

Drugi dzień konferencji miał charakter terenowy i rozpoczęto go od odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Szafera na głazie ustawionym obok Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Mielec. Symbolicznego odsłonięcia dokonali: prof. Andrzej Grzywacz, Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, Maria Zuch, przewodnicząca koła PTL w Nadleśnictwie Mielec i Marek Marecki.

Żywą pamiątką wydarzenia pozostanie dąb „Szafer" posadzony tego dnia przy nadleśnictwie przez Władysława Szarskiego, w asyście Marii Napieracz, wicestarosty mieleckiego i Janusz Chojeckiego, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia uczestnicy udali się na obchód po rezerwacie „Buczyna w Cyrance”, który nosi imię prof. Władysława Szafera. Imprezy towarzyszącą był rajd rowerowy na terenie Mielca i okolic po miejscach związanych z Władysławem Szaferem, który odbył się w niedziele 17 kwietnia.

Organizatorami konferencji byli: Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Prof. Władysława Szafera w Mielcu, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki oraz Nadleśnictwo Mielec. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Zbigniew Tymuła, starosta Powiatu Mieleckiego oraz Daniel Kozdęba, prezydent Mielca. Patronat medialny: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Leliwa, tygodnik regionalny „Korso”, portal informacyjny Hej.mielec.pl, portal informacyjny promocja.mielec.pl, dwutygodnik „Las Polski”, miesięcznik „Wieści Regionalne”.