Przeprowadzka szaraków

Ponad 50 zajęcy z Małopolski przeprowadziło się na Mazowsze. Zające wypuszczono kilka dni temu w warszawskim Nadleśnictwie Łochów.
13.11.2019 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Ponad 50 zajęcy z Małopolski przeprowadziło się na Mazowsze. Zające wypuszczono kilka dni temu w warszawskim Nadleśnictwie Łochów.

W przeprowadzce z rodzinnego Osieka pomogli im myśliwi z koła łowieckiego „Orzeł”. W ostatnią sobotę, 9 listopada, do specjalnych klatek odłowili oni ponad 50 osobników, które już następnego dnia dotarły do nowego miejsca. Takie szybkie działanie pozwoliło ograniczyć stres związany z podróżą.

Warto wyjaśnić, że zające zostały odłowione w miejscach, gdzie ich populacja jest liczna i stabilna, a odłów nie wpłynie negatywnie na jej dalszy rozwój.

Podróż zajęcy zakończyła się na terenie Nadleśnictwa Łochów, gdzie leśnicy starannie wybrali miejsca do ich wypuszczenia. Szaraki znalazły nowe domy na terenach polnych w miejscowościach: Wieliczna, Zambrzyniec i Baczki. Wypuszczane z klatek zwierzęta szybko rozbiegały się po terenie, by poznać swoje nowe siedlisko.

To już trzecia akcja wsiedlania zajęcy na terenie Nadleśnictwa Łochów. Każdego roku nowy dom znajduje tu ok. 50 zajęcy. – Działania podejmowane przez leśników zmierzają do odbudowy populacji zwierzyny drobnej oraz poprawy warunków jej bytowania - podkreśla nadleśniczy Jerzy Derlicki.

Przywiezione z Małopolski zające wzbogacą pulę genową miejscowej populacji i przyczynią się do poprawy jej stabilności.