Profesor Jan Szyszko ministrem środowiska

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Jan Szyszko został powołany na stanowisko ministra środowiska.
28.06.2016 | Ministerstwo Środowiska

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Jan Szyszko został powołany na stanowisko ministra środowiska.

Zastąpił Macieja Grabowskiego, który sprawował ten urząd od listopada 2013 roku.

Jan Szyszko obejmuje stanowisko ministra środowiska po raz trzeci. Pełnił tę funkcję w latach 1997-1999 oraz 2005-2007. W latach 1999-2000 był prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ. Jest także nieprzerwanie posłem od 2005 roku.

Jan Szyszko z ochroną środowiska związał całą swoją karierę naukową. Jest autorem ponad 250 książek, prac i publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Od lat związany ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1966 roku ukończył Wydział Leśny na tej uczelni i tam też zdobywał kolejne tytuły naukowe. Od 2001 roku jest profesorem zwyczajnym nauk leśnych. Był stypendystą uniwersytetów w Belgii, Holandii i Niemczech.

Posiada tytuł doktora honoris causa uniwersytetów w Luneburgu (Niemcy) i Użgorod (Ukraina).

Współtworzył Samodzielną Pracownię Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Założył też Międzyuczelniane Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Wykłada w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Prywatnie minister Szyszko jest mężem, ojcem i dziadkiem.