Pożar najstarszego dębu w Polsce

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) dogaszono pożar „Chrobrego”. W akcji gaśniczej najstarszego dębu brało udział osiem jednostek Straży Pożarnej
18.11.2014 | Olga Ciemnoczołowska, RDLP w Zielonej Górze

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) dogaszono pożar „Chrobrego”. W akcji gaśniczej najstarszego dębu brało udział osiem jednostek Straży Pożarnej

We wtorek tuż przed godz. 9 rano strażacy otrzymali informację o płomieniach wydobywających się z pnia drzewa. Mimo natychmiastowo podjętych działaniach gaśniczych temperatura pnia i konarów „Chrobrego” bardzo szybko wzrosła.

Kora wokół pnia drzewa żarzyła się czerwoną barwą. Strażacy do gaszenia użyli piany gaśniczej, która ma wyższe właściwości dławiące pożar. Mniejsze jej stężenie miało przeciwdziałać niekorzystnym zmianom jakie miały wpływ na żywe tkanki drzewa. Łącznie w akcji gaśniczej pomnika wzięło udział osiem jednostek Straży Pożarnej. Walka z żywiołem trwała kilkanaście godzin. Gaszenie  pożaru utrudniał stan drzewa, które w środku jest spróchniałe. Z tego powodu ciągle wychodziły pojawiały się nowe zarzewia ognia.

Ze względu na możliwość obłamania się osłabionych konarów teren wokół drzewa został zabezpieczony.

Pożar niemal doszczętnie zniszczył ponad 700-letnie drzewo. Dlatego leśnicy kilka godzin po ugaszeniu ognia pobrali gałęzie.  Teraz będą je szczepili, tak aby zachować zasoby genowe  tego wyjątkowego drzewa.

Na wniosek prokuratora Policja prowadzi postępowanie w oparciu o Art. 288 Kodeksu Karnego mówiący o uszkadzaniu i niszczeniu cudzej własności, w tym przypadku w nawiązaniu do przestępstwa przeciwko środowisku z Art. 181 KK.  

Wszelkie informacje pomocne w odnalezieniu sprawców należy przekazywać Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu lub do Komisariatu Policji w Szprotawie.

Dąb „Chrobry” objęto ochroną już w 1966 r. i jako najstarszy wśród pomników dębu z szacowanym wiekiem 750 lat znany jest w całej Europie.
Drzewo ma 28 m wysokości, a obwód jego pnia wynosi ponad 10 m.

Drzewo ze względu na miejsce, w którym rośnie znany jest zarówno wśród przyrodników polskich jak i niemieckich.
Żołędzie zebrane z tego dębu zostały poświęcone przez Jana Pawła II w 2004 r., podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich pół tysiąca, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw. dęby papieskie.

Niestety to nie jedyny tego typu akt wandalizmu w ciągu ostatnich lat. Zaledwie kilka dni temu (15 listopada) minęła czwarta rocznica podpalenia „Napoleona”, najgrubszego dębu w Polsce, który rósł na terenie Nadleśnictwa Przytok. Obecnie pozostało zaledwie kilka obiektów pomnikowych tej rangi w naszym kraju.