Powstają nowe plany urządzenia lasu dla nadleśnictw

Kolejne trzy nadleśnictwa - Chmielnik, Pińczów i Zwoleń - spośród 23 z radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych będą miały nowe plany urządzenia lasu. Wprawdzie będą one obowiązywały od 2023 r., ale już teraz trwają intensywne prace.
30.07.2020 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Kolejne trzy nadleśnictwa - Chmielnik, Pińczów i Zwoleń - spośród 23 z radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych będą miały nowe plany urządzenia lasu. Wprawdzie będą one obowiązywały od 2023 r., ale już teraz trwają intensywne prace.

Plan urządzenia lasu to jeden z najważniejszych dokumentów dla gospodarki leśnej, a jego powstanie poprzedza wiele godzin pracy i szereg ważnych decyzji do podjęcia, w których bierze udział także społeczeństwo. Dlatego na poszczególnych etapach sporządzenia planu projekt jest dostępny do konsultacji społecznych. Informacje i materiały dotyczące powstającego planu znajdują na stronie biuletynu informacji publicznej nadleśnictw oraz regionalnej dyrekcji i w lokalnej prasie. Finalnie plany zatwierdzi minister środowiska.

W lipcu w siedzibach nadleśnictw, dla których są opracowywane plany odbyły się posiedzenia tzw. Komisji Założeń Planu. Obecni byli na nich nie tylko leśnicy z dyrekcji generalnej, regionalnej i nadleśnictw, ale też przedstawiciele instytucji i organizacji, dla których sprawy leśnictwa są ważne i chcą mieć wpływ na kształt przyszłego, dziesięcioletniego planu. Byli to przedstawiciele Zespołu Ochrony Lasu, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków krajobrazowych, Ligi Ochrony Przyrody, rad naukowo-społecznych leśnych kompleksów promocyjnych, samorządów oraz organizacji pozarządowych.

Obrady były rzeczowe i spokojne, nie zabrakło uwag i wniosków. Ważnymi elementami mającymi wpływ na przyszły plan są sprawy ochrony lasu, a szczególnie problemy związane z chrabąszczami, kornikiem ostrozębnym oraz jemiołą, które w połączeniu ze skutkami suszy oraz wahaniami poziomu wód gruntowych mają duży wpływ na gospodarkę leśną. Będą one uwzględnione w określaniu zadań przewidzianych do realizacji, szczególnie w zakresie hodowli lasu i jego zrównoważonego użytkowania.

Plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Zwoleń w Puszczy Kozienickiej jest szczególnie ważny, gdyż nadleśnictwo to w części znajduje się w obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”. Tam leśnicy szczególny nacisk kładą na ochronę zasobów przyrodniczych, prowadzenie badań naukowych przydatnych do prowadzenia gospodarki leśnej, edukację leśną i współpracę ze społeczeństwem. – Ustalenia i wytyczne omówione podczas KZP zostaną ujęte w protokole, który poddany będzie konsultacjom społecznym – zapewnia Marcin Madej z Nadleśnictwa Zwoleń.

Natomiast w gospodarowaniu lasami Nadleśnictwa Chmielnik, które tak jak Nadleśnictwo Pińczów jest położone w południowej części dyrekcji, szczególne istotne jest uwzględnianie uwarunkowań związanych z gruntami porolnymi, które przed laty zostały przejęte przez nadleśnictwo i zalesione (na gruntach porolnych zlokalizowanych jest ok. 20 proc. drzewostanów), czy duże rozdrobnienie kompleksów leśnych.

Tymczasem w Nadleśnictwie Pińczów lasy rosną na bardzo żyznych siedliskach, a walory przyrodnicze tego terenu są niejednokrotnie unikalne w skali kraju. Jednak rozbieżności pomiędzy składem gatunkowym drzewostanów, a typem siedliskowym lasu wynikające z historycznych uwarunkowań prowadzą do dość intensywnej przebudowy drzewostanów w tym nadleśnictwie. Leśnicy tak dostosowują gospodarowanie w lasach, by uwzględniać potrzeby ochrony przyrody, a jednocześnie realizować produkcyjną funkcję lasu, zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym.

By powstały plany urządzenia lasu należy wykonać m.in. pomiary lasu, sporządzenie jego opisu i ocena stanu, a nawet pomocniczo wykonanie zdjęć lotniczych (ortofotomapa), aktualizacja walorów przyrodniczych, sporządzenie programu ochrony przyrody i wartości kulturowych, prognoza oddziaływania na środowisko, a potem obliczenia, analizy, wnioskowanie oraz ustalanie wielkości zadań.

Dla okresu obowiązywania planów, czyli na lata 2023-2032, zostaną opracowane także programy edukacji leśnej oraz ekspertyza dotycząca dróg leśnych.