Powrót do natury. Terapia lasem

Zapraszamy do wakacyjnego cyklu, w którym opiszemy najciekawsze miejsca w polskich lasach. Miłośnicy wędrówek dowiedzą się, dokąd wybrać się na weekendowy wyjazd, gdzie są najbardziej atrakcyjne trasy rowerowe lub zakątki warte odwiedzenia z rodziną. Jednak na początek warto dowiedzieć się, jak należy zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczki do lasu.
09.07.2021 | Monika Zybajło

Zapraszamy do wakacyjnego cyklu, w którym opiszemy najciekawsze miejsca w polskich lasach. Miłośnicy wędrówek dowiedzą się, dokąd wybrać się na weekendowy wyjazd, gdzie są najbardziej atrakcyjne trasy rowerowe lub zakątki warte odwiedzenia z rodziną. Jednak na początek warto dowiedzieć się, jak należy zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczki do lasu.

Zaplanuj wyprawę z serwisem turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl

Coraz częściej odczuwamy chroniczne zmęczenie oraz spadek nastrój.  Kiedy ten stan towarzyszy nam od dłuższego czasu, warto wtedy wybrać się do lasu. Odpoczynek w otoczeniu dzikiej przyrody, to prawdziwe ukojenie dla organizmu – zwalcza stres oraz jest naturalnym lekiem na depresje. 

Tęsknota za obcowaniem z naturą w 2000 r. została określona schorzeniem o nazwie psychoterratica przez prof. Glenna Albrachta. Australijski uczony tłumaczy tym terminem traumę wywołaną przez niedobór natury, co może prowadzi do depresji. 

Jak zażywać leśnych kąpieli 
Kąpiele leśne to przebywanie w lesie i chłonięcie go wszystkimi zmysłami. Nie chodzi tu o ćwiczenia fizyczne, spacer czy jogging. To po prostu łączenie się z Naturą poprzez  nasze zmysły. Piękne widoki, odgłosy natury, szum drzew, zapach świeżego powietrza – wpływa na nas kojąco. Zapominamy o zmartwieniach, odprężamy się i zaczynamy logiczniej myśleć.

Termin został zapoczątkowany w latach 80-tych XX wieku w Japonii i dopiero teraz dociera na zachód. W ramach tego zjawiska, lekarze przepisują umęczonym i wypalonym zawodowo mieszczuchom obowiązkowe spacery po lesie.

Co zrobić, żeby zażyć leśnej kąpieli? Założyć wygodne obuwie i wybrać się na spacer do pobliskiego parku, lasu, pojechać nad jezioro czy pójść ścieżką w góry. Oto zestawienie miejsc w całej Polsce, w których na pewno uda się nie tylko odpocząć, ale zregenerować się i nabrać sił przed powrotem do zatłoczonego miasta.

Lasy Nadleśnictwa Bircza - spacer wśród jodeł i buków
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie" obejmuje swym zasięgiem teren Pogórza Przemyskiego oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Obszar ten jest bogaty przyrodniczo i  gatunkowo. Lesistość obszaru jest bardzo wysoka, tj. ponad 61 proc. Można spotkać na tych terenach wilki i żubry, a w leśnej głuszy kryją się rysie i niedźwiedzie. 

Rodzinna wyprawa w Góry Izerskie
Porośnięte lasami Izery to góry pełne torfowisk. Choć kryją się w cieniu o wiele popularniejszych Karkonoszy, oferują widoki warte podziwiania. Są stosunkowo płaskie, niewymagające i przyjazne również dla najmłodszych. Zimą gwarantują prawdziwe odosobnienie. Z uwagi na specyficzną rzeźbę terenu, w tutejszych kotlinach temperatura spada tak nisko, że panują tu warunki godne miana polskiego bieguna zimna. Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie” posiada wiele atrakcji dla odwiedzających, w tym ścieżka turystyczna przebiegająca po fragmencie nieczynnego już toru bobslejowego. Dodatkowo już niedługo będzie można skorzystać z wieży widokowej na szczycie Czerniawskiej Kopy.

Królestwo ciszy nad Jeziorem Nidzkim
Miejsce te położone jest w sercu Puszczy Piskiej – największego zwartego kompleksu leśnego Mazur. Porośnięte lasami sosnowymi i świerkowymi. Różnorodność roślin i zwierząt, liczne bagna i mokradła, meandrujące rzeki, to jedne z wielu elementów tej niezwykłej krainy. Warto poznawać różne jej zakątki ze względu na ich niepowtarzalny urok oraz bogatą florę i faunę. Przez puszczę przepływają dwie rzeki: Krutynia, uznawaną za jedną z najpiękniejszych w Europie, oraz Pisa, dziko meandrująca wśród południowo-wschodnich granic kniei. To znakomita propozycja dla fanów bushcraftu i surwiwalu. 

Las z latarnią morską
Piaszczyste ruchome wydmy, zapach igliwia sosny, jeziora otoczone lasami mieszanymi i liściastymi to obraz prostu z nad Bałtyku. Często kojarzony z tłumami turystów. Jednak w Nadleśnictwie Choczewo nadmorski bór sosnowy  oddziela plaże od wsi. Zmuszając do codziennej wędrówki, odsiewa znaczną część turystów. Pozostałym daje podwójny oddech – morze i las to terapeutyczna mieszanka. Latarnia morska Stilo daje niepowtarzalną okazję podziwiania tego unikatowego połączenia z ptasiej perspektywy.