Pobiegli by pomóc w walce z depresją

W minioną sobotę, pierwszego października, obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Depresją. Tego dnia w Nadleśnictwie Chojnów odbył się 1 Charytatywny bieg z Twarzami Depresji.
07.10.2022 | Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie

W minioną sobotę, pierwszego października, obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Depresją. Tego dnia w Nadleśnictwie Chojnów odbył się 1 Charytatywny bieg z Twarzami Depresji.

O 12:30 na starcie 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji zameldowało się ponad 140 uczestników. Czekała na nich 5-kilometrowa trasa wiodąca przez malownicze tereny uroczyska Zimne Doły. W naszym biegu nie liczył się czas – najważniejsze było pokonanie trasy. Na mecie na wszystkich czekały drewniane medale, które schodzącym z trasy wręczali ambasadorowie kampanii.

Wizyta w Zimnych Dołach była również okazją do skorzystania z ciekawych form edukacji przygotowanych przez Fundację Twarze Depresji oraz leśników z Nadleśnictwa Chojnów. Nasi goście mieli okazję wysłuchać ciekawych rozmów z terapeutami, na co dzień pomagającymi osobom dotkniętym depresją, a także z ich podopiecznymi, którzy otwarcie opowiadali o swojej walce z chorobą.

Najmłodsi chętnie uczestniczyli w aktywnościach przygotowanych przez leśników – poznawali właściwości różnych gatunków drewna, samodzielnie cechowali drewno i piłowali krążki piłą „twoja-moja”. Dużym zainteresowaniem uczestników biegu cieszyła się możliwość spotkania z ptakami szponiastymi, o których z wielką pasją opowiadał sokolnik.

Zmagania sportowe poprzedziła konferencja prasowa inaugurująca 15 edycję kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, która poświęcona będzie depresji wśród dzieci i młodzieży.

Ambasadorzy i partnerzy kampanii obecni na konferencji podkreślali znaczenie wczesnego rozpoznania depresji oraz połączenia farmakoterapii i psychoterapii w walce z chorobą. Zwracali także uwagę na rolę aktywności fizycznej w procesie leczenia. O tym, że regularne wizyty w lesie mogą być skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu problemom psychicznym mówiła Magdalena Kapuścińska – p.o. zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Bieg w Zimnych Dołach był pierwszym takim wydarzeniem zorganizowanym wspólnie przez Fundację „Twarze Depresji” i Lasy Państwowe, które od lat wspierają działania fundacji.

Cały dochód z pakietów startowych przeznaczony zostanie na sfinansowanie konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży prowadzonych zdalnie w języku polskim i po raz pierwszy także po ukraińsku.