Po raz kolejny w lesie odkryto skarb

Kilkadziesiąt srebrnych monet z okresu wojen szwedzkich znaleziono w lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo (RDLP w Toruniu). To nie pierwsze takie odkrycie na leśnych terenach.
13.11.2020 | Na podstawie informacji Grupy WELES

Kilkadziesiąt srebrnych monet z okresu wojen szwedzkich znaleziono w lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo (RDLP w Toruniu). To nie pierwsze takie odkrycie na leśnych terenach.

Kilkadziesiąt srebrnych monet zalegało w ziemi prawdopodobnie przez ponad 300 lat. Znalazcy z Weles Grupy historyczno eksploracyjnej prawdopodobnie natrafili na tzw. „sakiewkę potopową” z srebrnymi monetami z XVI i XVII wieku.

Na większości monet widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa (króla Szwecji w latach 1611–1632, zwanego Lwem Północy), a także monety z dynastii Wazów.

Członkowie Weles Grupy historyczno eksploracyjna, posiadają stosowne pozwolenie na prowadzenie poszukiwań i już nie po raz pierwszy odkrywają historyczne niespodzianki w lasach pod Toruniem. W październiku można było przeczytać o znalezieniu przez nich ponad 150 wyrobów z brązu, będących sporym fragmentem końskiego ogłowia. Przedmioty pochodzą z przełomu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

Zachowane artefakty wskazują na to, że końskie ogłowie było bardzo zdobne, o czym oprócz wspomnianych przedmiotów, świadczą liczne, wykonane z blachy i drutu, rurkowate i pierścieniowate części uprzęży. Do skórzanego worka trafiła również miejscowego pochodzenia siekierka tulejkowata z uszkiem.

Jest to niewątpliwe skarb – depozyt, który ktoś schował celowo ok. 2,5 tys. lat temu. Zabytek na światową skalę, unikalny i rzadki. Na uwagę zasługuje też fakt, że prawdopodobnie udało się zachować na zabytkach materiał biologiczny z tamtych czasów. Próbki zostały pobrane i przekazane do badań oraz analiz.

Oprócz tego w tym roku grupa znalazła m.in. złączone igłami fibule kultury wielbarskiej, grot włóczni sprzed kilku tysięcy lat i prawdopodobnie scytyjski, rzadki jelec sztyletu z główką zwierzęcia, małe skarby srebrnych monet czy toporek z epoki brązu. Grupa zgłosiła też do informacji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie położenie wczesnośredniowiecznej osady. Miejsce jej odkrycia pozostaje na razie tajemnicą.

Poszukiwania Grupy WELES prowadzone są na podstawie pozwolenia od kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków z siedzibą w Toruniu, Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz w porozumieniu w wójtem gminy Wielka Nieszawka Krzysztofem Czarneckim.