Platforma czeka na nowych lokatorów

Leśnicy z toruńskiego Nadleśnictwa Woziwoda już liczą dni do początku wiosny. Kilka dni temu zamontowali kolejną platformę dla rybołowów. Teraz czekają na powrót ptaków z zimowiska.
25.01.2021

Leśnicy z toruńskiego Nadleśnictwa Woziwoda już liczą dni do początku wiosny. Kilka dni temu zamontowali kolejną platformę dla rybołowów. Teraz czekają na powrót ptaków z zimowiska.

Jedna platforma została umieszczona na wysokiej sośnie kilka tygodni temu. W planach leśników była kolejna, dlatego drugą zamontowano pod koniec ubiegłego tygodnia.

Teraz, jak sami przyznają, cierpliwie czekają na przylot rybołowów. Ptaków spodziewają się w połowie marca. Pracownicy nadleśnictwa obiecują, że jak tylko rybołowy „zawitają w ich progi, to poinformują o tym na swoim profilu”.

Ochrona przyrody jest jednym z filarów zrównoważonej gospodarki leśnej. Dlatego leśnicy równoważą wszystkie funkcje lasu, gdyż każda z nich jest  niezbędna, a gdy zaczyna brakować jakiegokolwiek elementu lasu, należy pomóc przywrócić stan równowagi.

Co to oznacza w praktyce? Gatunki, które są zagrożone np. z powodu braku odpowiednich miejsc do bytowania i rozmnażania, leśnicy otaczają szczególną opieką. Tak właśnie jest w przypadku rybołowów, którym zagraża brak odpowiednich miejsc na lokalizację gniazd czy łowisk.

Montaż platformy był inicjatywą leśników z Nadleśnictwa Woziwoda, ale Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów od 2016 r. prowadzą projekt „Ochrona rybołowa Pandion Haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.

Ostatnio w ramach projektu w pilskim Nadleśnictwie Tuczno wybudowano czatownię ornitologiczną.
W październiku w ubiegłym roku zarybiono również 15 jezior, wybranych na podstawie lokalizacji czynnych gniazd rybołowa. Ryby wpuszczane do zbiorników to kilkaset kilogramów polskich linów, karasi, karpi pospolitych, sandaczy i szczupaków, czyli gatunki dobrane do preferencji ptaków.

Więcej na temat projektu

Jak wynika z badań prowadzonych w ramach projektu, jedną z przyczyn spadku liczebności populacji, są przełowione jeziora. Ponadto w ramach wspomnianego projektu są także zakładane platformy dla ptaków, loggery oraz prowadzone szkolenia dla właścicieli stawów hodowlanych. Projekt współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LIFE, NFOŚiGW, Lasy Państwowe i Komitetu Ochrony Orłów.