Piknik ekologiczny „Czas Drewna”

Ponad 1000 osób wzięło udział w nietypowym pikniku, który 5 lipca odbył się w olsztyneckim skansenie. Piknik miał na celu promocję drewna jako surowca ekologicznego, w pełni odnawialnego i pozyskiwanego zgodnie zasadą zrównoważonego rozwoju.
28.07.2017 | Justyna Haładaj, Nadleśnictwo Olsztynek

Ponad 1000 osób wzięło udział w nietypowym pikniku, który 5 lipca odbył się w olsztyneckim skansenie. Piknik miał na celu promocję drewna jako surowca ekologicznego, w pełni odnawialnego i pozyskiwanego zgodnie zasadą zrównoważonego rozwoju.

Mimo ponad 30-stopniowego upału  w  „Czasie Drewna” wzięło udział 1100 osób. Olsztynecki skansen z najcenniejszymi perełkami drewnianej architektury stanowił nie tylko tło do zaprezentowania możliwości i zastosowań drewna, ale był również atrakcją samą w sobie. Pracownicy skansenu przygotowali warsztaty konserwacji drewna oraz wycieczki tematyczne.

90 proc. surowca drzewnego wykorzystywanego w Polsce pochodzi z Lasów Państwowych.

Odwiedzający mieli okazje dowiedzieć się jak wygląda drewno prosto z lasu i w jaki sposób obliczyć jego objętość, sprawdzić czy dłużyce i kłody są rzeczywiście bez wad. Dzięki współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa każdy miał szansę poeksperymentować z drewnem, poznać jego właściwości fizyczne: twardość , ścieralność czy giętkość. Obejrzeć je pod mikroskopem i dowiedzieć się jak powstaje drewno, a następnie zmierzyć się z drewnianymi grami logicznymi i zrelaksować podczas zabawy drewnianymi nartami, chodakami i szczudłami. Zdobytą wiedzę można było zweryfikować w praktyce na stanowisku wbijania gwoździ czy piłowania drewna.

O tym co się dalej dzieje z drewnem można było się przekonać na stoisku  Wydziału Technologii Drewna SGGW. Przyszli technolodzy drewna pokazali, że da się zrobić z niego dosłownie wszystko od biżuterii, ścian domów, po rower!

Biblioteka Miejska w Olsztynie wraz ze swoją maskotką Czytusiem pokazywała dalsze losy papierówki na stoisku „Bo książki są z drewna…”.

Odwiedzający mogli się zmierzyć również z wyzwaniami rzemieślniczymi  w warsztatach rzeźbiarza i kołodzieja, a następnie ochłodzić się w wozowni, oglądając filmy tematyczne Nadleśnictwa Miłomłyn. To, że drewno budzi pozytywne emocje, przekonaliśmy się na ścieżce zmysłów, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Drewno również inspiruje do działań artystycznych, podczas pikniku można było stworzyć własnego, kolorowego węża z gałęziówki bukowej i namalować obraz, jak również pobawić się drewnianymi zabawkami. Każdy mógł kupić coś drewnianego na pamiątkę od rękodzielników i twórców ludowych. Wszyscy uczestnicy otrzymywali wydaną przez CILP broszurę „Czas Drewna”.