Pierwsze żniwa w truflowym ogrodzie

Po raz pierwszy naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa zebrali trufle letnie. Te smaczne i rzadkie grzyby wyhodowano w jednym z trzech polskich truflowych ogrodów.
28.07.2017 | Dr hab. Dorota Hilszczańska, dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka, IBL

Po raz pierwszy naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa zebrali trufle letnie. Te smaczne i rzadkie grzyby wyhodowano w jednym z trzech polskich truflowych ogrodów.

Zbiory trufli letniej (Tuber aestivum Vittad.) to wyniki prowadzonego w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym pionierskiego projektu badawczego. Od 2007 r. zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Doroty Hilszczańskiej rozwija program mający na celu popularyzację uprawy trufli letniej w Polsce.

Pierwszy truflowy ogród założono w 2008 r. we współpracy z Nadleśnictwem Chełm, dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych. W ogrodzie wysadzono dęby i leszczyny z wszczepioną rodzimą truflą letnią. 

Po upływie ośmiu lat od założenia uprawy, w tym roku, po raz pierwszy, zaobserwowano owocnikowanie trufli letniej. Na początku września pod jedną z leszczyn odnaleziono trzy owocniki tego gatunku, o łącznej masie blisko 80 g.

Przeczytaj też „Polskie trufle skarb odzyskany".

Warto zaznaczyć, że ogrody truflowe zakładane w Europie - w zależności od gatunku trufli, wysadzonego gatunku rośliny-gospodarza czy lokalnego klimatu - owocnikują średnio po upływie ok. 10 lat od ich założenia.

Wprawdzie trufla letnia owocnikuje w drzewostanach gospodarczych w Polsce, to wynik uzyskany na plantacji sprawia, że uzasadnione staje się propagowanie uprawy trufli. Jest to nowe przedsięwzięcie o charakterze naukowo-gospodarczym, które wpisuje się w popularny kierunek agroleśnictwo.

Na stronie: www.sklep.bedon.lasy.gov.pl 
jest dostępny film „Trufle w Polsce”.

Trufla jest grzybem, którego owocniki wyrastają pod ziemią na głębokości  ok. 10-20 cm. Są niezwykle aromatyczne. To właśnie przez bardzo intensywny zapach i specyficzny smak, różne odmiany trufli są cenione w kuchni. Szczególnie pożądane przez kucharzy są trufle białe i czarne, występujące w cieplejszym klimacie Włoch, Francji czy Hiszpanii. Jeżeli do niezwykłego aromatu dodamy jeszcze rzadkie występowanie i nieprzewidywalność zbioru, to wiadomo, skąd się biorą bardzo wysokie ceny trufli na aukcjach.