W poznańskim nadleśnictwie pojawiły się pierwsze od 100 lat rybołowy

W poznańskim Nadleśnictwie Włoszakowice zaobserwowaną pierwszą od stu lat parę rybołowów. W innym nadleśnictwie, Sieraków, zamontowano nowe sztuczne gniazdo.
08.05.2020

W poznańskim Nadleśnictwie Włoszakowice zaobserwowaną pierwszą od stu lat parę rybołowów. W innym nadleśnictwie, Sieraków, zamontowano nowe sztuczne gniazdo.

Czy wiesz, że:
ten szponiasty drapieżnik, o stosunkowo delikatnej budowie, może pochwalić się prawie dwumetrową rozpiętością skrzydeł;
w całym kraju już ok. 180 sztucznych platform, które są solidnym fundamentem pod przyszłe gniazdo rybołowa;
ryby dostrzega nawet z wysokości 40 m, a następnie z prędkością 30-60 km/h nurkuje w głąb wody nawet na głębokość 1m;
polskie rybołowy gniazdują głównie w północno-zachodniej części kraju oraz na Mazurach.

Nadleśnictwo Włoszakowice aktywnie prowadzi monitoring pary rybołowów. Włoszakowiccy leśnicy liczą na to, że w tym roku, w gnieździe pojawią się młode. By rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, dlatego wokół gniazda utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska. Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z Komitetem Ochrony Orłów prowadzą monitoring pary rybołowów od 2019 r.

To nie jedyne działania na rzecz rybołowów na terenie RDLP w Poznaniu. W Nadleśnictwie Sieraków zamontowano platformę na wierzchołku ponad 45 m modrzewia. Prawdopodobnie jest to najwyżej usytuowane ptasie gniazdo w Polsce.

Umieszczenie gniazda tak wysoko nie jest przypadkowe, gdyż rybołów gnieździ się na najwyższych, górujących nad otoczeniem, drzewach, a także na słupach wysokiego napięcia. Gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu (do kilku km) od niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, gdzie ptak widowiskowo poluje na ryby, stanowiące jego główne źródło pożywienia.

Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. W Polsce ponad 50 proc. par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach.

Montaż sztucznych gniazd (platform) jest jednym z założeń projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", realizowanego od 2017 r. przez Lasy Państwowe wespół z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów. W projekcie uczestniczy 30 nadleśnictw, w tym nadleśnictwa Oborniki i Sieraków z terenu RDLP w Poznaniu.

Celem projektu jest powstrzymanie dalszego spadku liczebności rybołowa w Polsce i próba znalezienia recepty na odwrócenie tej niekorzystnej sytuacji.