Pamiętajmy o różnorodności

Różnorodność biologiczna to nic innego jak rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w następstwie jest odporne na zachodzące zmiany. Dzień różnorodności biologicznej, który obchodzony jest 22 maja, ma nam o tym przypominać.
23.05.2022

Różnorodność biologiczna to nic innego jak rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w następstwie jest odporne na zachodzące zmiany. Dzień różnorodności biologicznej, który obchodzony jest 22 maja, ma nam o tym przypominać.

Przebudowa lasów, wykaszanie wrzosów, wypas owiec, zakładanie remiz dla pszczół oraz działalność Leśnego Banku Genów to tylko kilka mniejszych lub większych przykładów działań mających na celu zachowanie różnorodności biologicznej. 

Lasy Państwowe od wielu lat angażują się w działania mające na celu zachowanie jak największej liczby gatunków. Czynnie chronimy cenne siedliska, na których występują rzadkie rośliny i zwierzęta – największe polskie ssaki, jak żubry oraz niewielkie popielice. Mamy specjalne projekty ochrony rodzimych gatunków gadów, np. żółwia błotnego czy węża Eskulapa..

Leśny Bank Genów w Kostrzycy to miejsce, gdzie gromadzi się i długotrwale przechowuje w postaci nasion zasoby genowe najcenniejszych gatunków drzew oraz roślin zagrożonych wyginięciem. Tam także trafiły DNA najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej.

W LBG Kostrzyca zabezpieczany jest materiał pochodzący już z przeszło 200 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem w skali całego kraju, a także z ok. 80 proc. populacji najcenniejszych polskich drzewostanów. 

Leśny Bank Genów weźmie również udział w przywróceniu cennej roślinności w Biebrzańskim Parku Narodowym. W banku zachowano zasoby genowe 20 gatunków najcenniejszych chronionych i zagrożonych roślin Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zasoby te posłużą teraz do przywrócenia gatunku na stanowisku naturalnym.

Pszczoły kluczowym elementem bioróżnorodności

Śmierć pszczół pogarsza różnorodność biologiczną, a ekosystem staje się mniej stabilny. Owady te zapylają aż 90 proc. roślin nieuprawnych. To właśnie im zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Leśnicy realizowali projekt „Pszczoły wracają do lasu”, w ramach którego powstawały barcie, remizy, gdzie są sadzone rośliny specjalne dla pszczół. Aby w przyszłości zapewnić tym owadom jak najlepsze warunki prowadzone były także badania.

Powody spadku bioróżnorodności

Obecnie obserwuje się dramatyczny spadek bioróżnorodności. Do najważniejszych czynników powodujących spadek bioróżnorodności, wymienia się zanikanie siedlisk i korytarzy ekologicznych, napływ obcych gatunków inwazyjnych, zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierna eksploatacja zasobów żywych.

Co TY możesz zrobić dla ochrony bioróżnorodności:

  • Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać
  • Wybieraj produkty lokalne i takie, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na bioróżnorodność (np. unikaj oleju palmowego)
  • Nie przywoź z wakacji pamiątek wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (listę 34 tys. gatunków znajdziesz na stronie konwencji waszyngtońskiej - CITES)
  • Zrezygnuj z równo przystrzyżonego trawnika, na rzecz łąki kwietnej
  • Uprawiaj rodzime gatunki roślin - zwłaszcza te przyjazne owadom, ptakom, drobnym ssakom
  • Dbaj o stare drzewa oraz nasadzaj nowe
  • Jeśli dokarmiasz ptaki, rób to odpowiedzialnie. Nie karm ich chlebem!
  • Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych
  • Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku
  • Segreguj odpady
  • Oszczędzaj wodę i energię elektryczną
  • Zbieraj deszczówkę, którą możesz wykorzystać np. do nawadniania ogrodu
  • Podziel się powyższymi wskazówkami z innymi