Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej

13 kwietnia leśnicy z terenu RDLP w Radomiu uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzięli udział w symbolicznych w tym roku uroczystościach. Pamięć o Katyniu to także obelisk na terenie Nadleśnictwa Radom i Las Pamięci w Nadleśnictwie Oleszyce.
13.04.2021 | Dorota Święcka, RDLP w Radomiu

13 kwietnia leśnicy z terenu RDLP w Radomiu uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzięli udział w symbolicznych w tym roku uroczystościach. Pamięć o Katyniu to także obelisk na terenie Nadleśnictwa Radom i Las Pamięci w Nadleśnictwie Oleszyce.

W Celestynowie upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej
13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów oddano hołd leśnikom i ich rodzinom pomordowanym na wschodzie. Kwiaty pod pomnikiem „Golgota leśników i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939 – 1948” złożyli: Edward Siarka, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Dariusz Olszewski, poseł, Marek Roman, dyrektor RDLP w Warszawie, Paweł Walo, wiceprezydent Otwocka oraz Artur Dawidziuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów. Uczestnicy uroczystości mieli też okazję poznać genezę i historię tego szczególnego dla leśników miejsca. Warto przypomnieć, że wśród ofiar zamordowanych na wschodzie był pierwszy dyrektor Lasów Państwowych Adam Loret.

Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu w imieniu radomskich leśników złożył Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich oraz społeczność Radomia.

Następnie odbyła się msza w kościele garnizonowym w intencji ofiar zbrodni katyńskiej pomordowanych w blisko 30 obozach sowieckich. Wśród nich byli polscy oficerowie, funkcjonariusze służb mundurowych, urzędnicy państwowi, a także leśnicy. Dane pochodzące z IPN podają, że w Katyniu zamordowano 143 leśników, w Charkowie - 145, w Kalininie - 91 (pochowani w Miednoje), w Kijowie i Tarnopolu - 173 (pochowani w Bykowni), a w Mińsku - 172 (pochowani w Kuropatach).

W 2018 r. dla uczczenia pamięci o leśnikach, pracownikach dyrekcji LP w Radomiu zamordowanym w zbrodni katyńskiej odsłonięto obelisk na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Widnieją na nim trzy nazwiska radomskich leśników wraz z miejscem i datą śmierci: Michał Frank, Katyń 1940 r., Józef Jankiewicz, Katyń 1940 r. i Zygmunt Sobkiewicz, Katyń 1940 r.

Krótko o ich losach:

- Michał Frank, inżynier leśnik, absolwent Wydziału Leśnego SGGW; od 1939 r. pracownik biura Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Zmobilizowany do wojska do 8 p.p.; więzień obozu sowieckiego Kozielsku; zginął w 1940 r. w Katyniu; ciało odnaleziono i zidentyfikowano podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 r.
- Józef Jankiewicz, referendarz biura Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, ppor. rezerwy kawalerii. Uczestnik kampanii wrześniowej; więzień obozu w Kozielsku; zamordowany i pochowany w Katyniu w 1940 r. Ciało zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 r.
- Zygmunt Sobkiewicz, pracownik biurowy Tartaku Zagnańsk. Zmobilizowany w kampanii wrześniowej, internowany, a następnie zamordowany przez Sowietów wiosną 1940 r. w Katyniu. Ciało zidentyfikowano w 1943 r. podczas niemieckiej ekshumacji.

To tylko kilka osób, które szczególnie upamiętniono. Lista leśników lub osób związanych z lasami, po których ślad zaginął jest długa i wciąż niepełna, listy katyńskie są wciąż otwarte.

Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu w 2018 r. podczas konferencji poprzedzającej odsłonięcie obelisku powiedział: „Po napaści Armii Sowieckiej na Polskę, dokonywano masowych zbrodni na obywatelach Polski – szczególnie wojska, policji, korpusu ochrony pogranicza, urzędnikach państwowych oraz leśnikach. Symbolem tej zbrodni stał się Katyń. Ks. prałat Zdzisław Peszkowski, więzień Kozielska, kapelan rodzin katyńskich pisał o leśnikach zamordowanych w Katyniu w publikacji „Leśnicy w grobach Katynia”: – Na liście katyńskiej jest ich ponad siedmiuset. Szacuje się, że tylko w początkowym okresie wojny zginęło lub zostało zamordowanych na wschodzie ponad 3 tys. leśników, wielu wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. Los wielu leśników oraz ich rodzin do dnia dzisiejszego nie jest znany.

Informacje o leśnikach z radomskiego regionu pomordowanych w grobach katyńskich zgromadził Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, pasjonat historii. Lista jest długa i nadal nie jest zamknięta.

8 czerwca 2011 r. na terenie szkółki leśnej „Kolonia" w Nadleśnictwie Oleszyce (RDLP w Krośnie) uroczyście posadzono symboliczne dęby upamiętniające tragiczną śmierć 724 leśników zamordowanych w tzw. trybie katyńskim oraz 96 dębów poświęconych pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.