Pamiątkowy dąb gen. Andersa

W Przemyślu w sobotę 3 grudnia posadzono dąb gen. Władysława Andersa. Na uroczystości była obecna Anna Maria Anders, córka dowódcy.
28.07.2017 | Stanisław Zagrobelny, Nadleśnictwo Oleszyce

W Przemyślu w sobotę 3 grudnia posadzono dąb gen. Władysława Andersa. Na uroczystości była obecna Anna Maria Anders, córka dowódcy.

W Przemyślu przebywała Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, córka generała Andersa. W trakcie wizyty złożyła kwiaty na grobie kpt. Kazimierza Gurbiela, przemyślanina, uczestnika bitwy o Monte Cassino, który jako pierwszy zatknął polską flagę na gruzach zdobytego klasztoru.

Minister odwiedziła też willę „Elżbieta" przy ul. Puszkina 18, gdzie gen. Anders przebywał jesienią 1939 r. W towarzystwie posła Andrzeja Matusiewicza i Lucyny Podhalicz, przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu, w asyście harcerzy XXII Drużyny im. Gen. Władysława Andersa, pod tablicą pamiątkową upamiętniającą pobyt generała złożono kwiaty.

Wydarzenia te gen. Władysław Anders opisał w swojej książce „Bez ostatniego rozdziału”.

Gen. Anders do Przemyśla trafił po próbie przebicia się wraz żołnierzami na Węgry. 
W październiku 1939 r. podczas przemarszu w okolicy miejscowości Turka (Bieszczady Wschodnie) zostali zaatakowani przez Sowietów i bojówki komunizujących Ukraińców. Podczas walki generał został ranny, jedna z kul utkwiła w okolicach kręgosłupa. Podczas przebijania się do najbliższej wsi, generał i żołnierze, którzy mu towarzyszyli, zostali aresztowani przez Sowietów i przewiezieni do Lwowa

Podczas pobytu w szpitalu pojawiała się szansa przewiezienia rannych na zachód do strefy niemieckiej. Generał został przewieziony do podstawionego pociągu. Na stacji w Przemyślu Sowieci zmienili zdanie i zatrzymali skład w swojej strefie wpływów. W tym czasie generał, staraniem miejscowych Polaków, został przewieziony do willi „Elżbieta". Prawdopodobnie w pobliskim szpitalu wojskowym, w tajemnicy usunięto tkwiącą w ciele kulę. 

Żywą pamiątką wydarzeń sprzed lat, jak również wizyty córki legendarnego generała, będzie dąb, który posadziła minister Anders w asyście Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie.

Drzewko, wyhodowane w szkółce Nadleśnictwa Oleszyce, posadzono przy pamiątkowej tablicy. Goście spotkania mieli też okazję zapoznać się ze zbiorami pamiątek zgromadzonych w wilii „Elżbieta" w tzw. kąciku Andersa.