Oferty wypraw także dla osób z niepełnosprawnościami

Wakacje już za pasem. I jak chyba, żadne inne są w tym roku szczególnie wyczekiwane. Czas pandemii zatrzymał Polaków w domach i pewnie latem zatrzyma ich również w kraju. Lasy Państwowe przygotowały kilka gotowych propozycji weekendowych wypraw do polskich lasów.
20.05.2020

Wakacje już za pasem. I jak chyba, żadne inne są w tym roku szczególnie wyczekiwane. Czas pandemii zatrzymał Polaków w domach i pewnie latem zatrzyma ich również w kraju. Lasy Państwowe przygotowały kilka gotowych propozycji weekendowych wypraw do polskich lasów.

To kompleksowa oferta turystyczna, w której znajdują się wszystkie niezbędne informacje – plan zwiedzania na poszczególne dni. Z krótkim opisem miejsc, które warto odwiedzić. Wystarczy spakować walizkę czy plecak i ruszyć w podróż.

Dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Są wyprawy przygotowane specjalnie dla rodzin, osób aktywnych sportowo, ale i dla seniorów. Zależy nam na tym, by każdy mógł korzystać z uroków i dobroczynnego wpływu lasów. Również osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego dostępna jest również wyprawa przetłumaczona na polski język migowy (PJM) – „Szlakiem połonin bieszczadzkich”

 - Osoby głuche oraz słabosłyszące, jak zresztą większość ludzi, również lubią podróżować i zwiedzać – mówi Krzysztof Wostal z Fundacji Transgresja oraz Polska Fundacja Osób Słabosłyszących. - Niestety na rynku jest mały dostęp do publikacji czy audycji telewizyjnych w języku migowym. A potrzeba dostępu do informacji, w tym również turystycznej jest jednak ogromna. Dlatego tak ważne jest, aby powstawało coraz więcej przekazów dostępnych w języku migowym oraz z napisami.

Pomysł na weekendowe wyprawy

Jak czytamy na stronie Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących, szacuje się, że w Polsce liczba osób głuchych komunikujących się w języku migowym może się wahać od 45 tys. do 60 tys. Ponadto mamy ponad milion słabosłyszących, natomiast aż 10 proc. społeczeństwa ma pewien ubytek słuchu. Dlatego będziemy systematycznie dodawać tłumaczenie na język migowy wszystkich dziesięciu wypraw na stronie Lasów Państwowych. - Wspólnie z Ośrodkiem Rozwojowo Wdrożeniowym w Bedoniu pracujemy nad tym by te filmy były nie tylko atrakcyjne pod względem treści ale też cieszyły oko i ucho osób, które słyszą – mówi Anna Pikus, naczelniczka Wydziału Społecznych Funkcji Lasu.
- Bardzo nam zależy na dotarciu do jak najszerszego grona osób z niepełnosprawnościami. Dlatego zapraszamy też by zajrzeć na mapę obrazującą lokalizację obiektów rekreacyjno – wypoczynkowych i edukacyjnych na terenie Lasów Państwowych, które częściowo zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.