Oczekiwane zmiany w hodowli i urządzaniu lasu
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 87 określił wytyczne dotyczące ograniczenia stosowania rębni i cięć zupełnych w lasach gospodarowanych przez Lasy Państwowe.
Lasy Państwowe wprowadzają nowe rozwiązania w zakresie hodowli i urządzania lasu m.in. poprzez wykorzystanie rębni złożonych oraz zmodyfikowanie praktyk, na które już dziś pozwalają przepisy i regulacje wewnętrzne, obowiązujące w PGL LP. Rozwiązania te są szczególnie istotne ponieważ dotyczą głównie lasów na siedliskach borowych, w których gatunkiem panującym jest sosna, a więc gatunek dominujący w polskich lasach.
Zapisy zarządzenia opracował zespół zadaniowy, składający się z przedstawicieli uniwersyteckich wydziałów leśnych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, PGL LP oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
Obawy leśników wynikające z rezygnacji z cięć zupełnych wynikają z osłabienia stanu zdrowotnego lub zamieraniem lasu, które to z kolei spowodowane są negatywnymi skutkami zmiany klimatu. Jednak stosowanie zarządzenia nr 87 dotyczy miejsc, w których mamy pewność, że stabilność i zdrowie lasu nie są zagrożone. Ponadto, jeśli występują gatunki lub przedmioty ochrony wymagające przestrzeni otwartych, to rębnia zupełna może być optymalnym postępowaniem.
Zmiana w sposobie prowadzenia gospodarki leśnej musi być każdorazowo dostosowana do konkretnego miejsca i siedliska leśnego, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. W najbliższym czasie zostaną przygotowane szkolenia dla pracowników Lasów Państwowych, oparte o wyniki najnowszych badań naukowych w tym zakresie. Oczekiwania społeczeństwa są dla nas bardzo ważne, ale wymagają odpowiedzialnego podejścia do środowiska przyrodniczego.
Szerzej o idei ograniczenia stosowania rębni i cięć zupełnych piszemy w bieżącym numerze Głosu Lasu [link]