Nowe odcinki „Ścieżką przez las”

Już wkrótce będzie można obejrzeć nowe odcinki „Ścieżką przez las”, serii realizowanej przez Telewizję Rzeszów przy współpracy z krośnieńską dyrekcją Lasów Państwowych.
13.12.2019 | Jacek Szarek

Już wkrótce będzie można obejrzeć nowe odcinki „Ścieżką przez las”, serii realizowanej przez Telewizję Rzeszów przy współpracy z krośnieńską dyrekcją Lasów Państwowych.

W nowej serii już powstały trzy odcinki. W „Podkarpackie krzewy” będzie można poznać krzewy rosnące w Polsce w warunkach naturalnych, ich właściwości, a także związane z nimi historie i obrzędy. To również sposobność pokazania inicjatywy „Krzewy polskie” w CPL w Mucznem. Niestety, jak zauważają twórcy serii, w przydomowych ogródkach obecnie królują krzewy egzotyczne i coraz trudniej można spotkać tam rośliny rodzime.

W „Zatrzymać wodę w lesie” będzie pokazane, jak zmiany klimatyczne powodują problemy z niedoborem wody oraz coraz większe zagrożenie pożarowe. Leśnicy już kilka lat temu dostrzegli problem niedoboru wody, dlatego prowadzą projekty, które mają ją zatrzymać w lesie. Programy małej retencji mają także pozytywny wpływ na odbudowywanie cennych ekosystemów naturalnych i zachowanie różnorodności biologicznej.

Odcinek „Pszczoły wracają do lasu” pokazuje projekty służące powrotowi pszczół do lasu, który kiedyś był naturalnym miejscem ich bytowania. Będzie okazja, aby przypomnieć pracę bartników, którzy hodowali pszczoły w barciach, czyli wydrążonych dziuplach drzew. Takie kłody bartne umieszczono na drzewach w Nadleśnictwie Głogów Małopolski. Jednocześnie twórcy odcinka opowiedzą o programie „Pszczoły wracają do lasu” realizowanym przez Lasy Państwowe.

Dotychczas ukazały się dwie serie „Ścieżką przez las", łącznie osiem odcinków, prezentujące przyrodę podkarpackich lasów, a także ciekawostki historyczne i kulturowe. Programy te były wielokrotnie emitowane na antenie regionalnej TVP3 Rzeszów i antenie ogólnopolskiej.