Nowy dom dla puchacza

Na terenie Nadleśnictwa Żednia (RDLP w Białymstoku) zamontowano kolejną platformę dla puchaczy.
14.12.2016 | Emilia Ostaszewska, Nadleśnictwo Żednia

Na terenie Nadleśnictwa Żednia (RDLP w Białymstoku) zamontowano kolejną platformę dla puchaczy.

Pierwsze sztuczne gniazdo dla puchaczy (Bubo bubo) zostało zamontowane na początku tego roku. Platformę umieszczono na terenie leśnictwa Cisówka. Po przeprowadzeniu przez członków Komitetu Ochrony Orłów monitoringu ptaków okazało się, że
w nadleśnictwie powinno znaleźć się więcej takich gniazd.

Dlatego w tym tygodniu, w okolicy zalewu Siemianówka zostało zamontowane drugie, sztuczne gniazdo dla pary puchaczy. 
Miejsca wytypowane do budowy platform lęgowych w sąsiedztwie Siemianówki były efektem monitoringu prowadzonego w ubiegłych latach przez członków KOO. Ostateczne lokalizacje budowli, zostały wybrane po konsultacji z leśnikami z nadleśnictwa.

Zamontowane na drzewach platformy to drewniane konstrukcje, dostosowane wielkością do wymagań ptaków, zabezpieczone burtami, wypełnione wyściółką z próchna, gałęzi świerkowych i mchu.  Montaż takiego sztucznego domu na drzewie wymaga specjalnych umiejętności oraz użycia profesjonalnego sprzętu wspinaczkowego.

Puchacz jest gatunkiem wymagającym ochrony czynnej, między innymi poprzez ochronę siedlisk lęgowych i lęgu. Ptak ten nielicznie występujący w różnych częściach Polski wschodniej, północno-zachodniej oraz w górach.
Jak wynika z danych KOO, populacja tego gatunku na Podlasiu liczy ok. 35-40 par lęgowych, natomiast w rejonie Puszczy Knyszyńskiej jedyne znane i potwierdzone stanowisko puchacza zlokalizowane jest w sąsiedztwie zalewu Siemianówka w granicach Nadleśnictwa Żednia.

Puchacz to gatunek zagrożony, który wymaga ochrony czynnej, przede wszystkim ochrony miejsc gniazdowania. W okresie lęgowym jest bardzo wrażliwy na niepokojenie. Penetracja siedlisk gatunku przez ludzi,jak również drapieżnictwo to główne przyczyny straty lęgów.

Montaż specjalnie przygotowanych sztucznych gniazd na drzewach ma zabezpieczyć lęg przed płoszeniem przez człowieka oraz drapieżnictwem. Według ekspertów budowa sztucznych gniazd przyczynia się do wzrostu sukcesów lęgowych ptaków, i obok ochrony strefowej, jest  rekomendowana jako skuteczne działanie ochronne. W marcu przyszłego roku zostanie sprawdzony stan zasiedlenia platform.

W tym roku Koło PTL przy Nadleśnictwie Żednia podjęło współpracę z Komitetem Ochrony Orłów w zakresie ochrony puchacza.