Modernizacja Roku. Nadleśnictwo Płońsk walczy o nagrodę

Nowoczesny i ekologiczny budynek biura Nadleśnictwa Płońsk (RDLP w Warszawie) to jeden z trzech pilotażowych obiektów biurowych wybudowanych w Lasach Państwowych.
12.04.2021 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Nowoczesny i ekologiczny budynek biura Nadleśnictwa Płońsk (RDLP w Warszawie) to jeden z trzech pilotażowych obiektów biurowych wybudowanych w Lasach Państwowych.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Płońsk to doskonały przykład zrównoważonego budownictwa z zachowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska. Budynek wykonany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego wyposażony jest w nowoczesne instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła i OZE, ogrzewanie zapewniają gruntowe pompy ciepła zasilane energią elektryczną produkowaną przez zainstalowane na budynku ogniwa fotowoltaiczne. Co bardzo istotne obiekt będzie praktycznie zero-energetyczny. Dodatkowym atutem nowego biura jest brak emisji gazów cieplarnianych oraz bardzo wysoka energooszczędność, co nadaje mu charakter budynku pasywnego.

Więcej o ubiegłorocznych nagrodach.

Do budowy elementów konstrukcyjnych i wykończenia zużyto prawie 300 m3 drewna. Oznacza to, że w budynku związane jest blisko 300 ton dwutlenku węgla. Zastosowanie drewna w miejsce innych materiałów budowlanych pozwoliło również na ograniczenie emisji CO2 o kolejne 300 ton. To efekt mniejszej energochłonności produkcji materiałów drewnianych.

Wszystkie te cechy sprawiły, że budynek Nadleśnictwo Płońsk został nominowany do nagrody „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” w kategorii obiekty użyteczności publicznej.

O przyznaniu nagrody decyduje liczba głosów uzyskanych w głosowaniu internetowym. Dlatego zachęcamy do oddania głosu na budynek Nadleśnictwa Płońsk. Wystarczy kliknąć na link umieszczony w nazwie konkursu.

Warto dodać, że inwestycje Lasów Państwowych od wielu lat biorą udział w konkursie na najlepszą modernizację roku. Podczas ostatniego głosowania zostało docenionych aż sześć obiektów Lasów Państwowych. Wśród nich (w kategorii budynki biurowe) największe uznanie zdobył budynek biurowy Nadleśnictwa Elbląg. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w dziewiętnastowiecznym dworze Augusta Abbega, radcy handlowego i byłego konsultanta królewskiego. Laureaci zadbali o zachowanie stylu budynku i uporządkowali jego otoczenie, przebudowali jednocześnie wnętrza, nadając im funkcjonalny, nowoczesny charakter.

W tej samej kategorii wyróżniona została siedziba Nadleśnictwa Damnica. Budynek ten spełnia wszystkie wymogi nowoczesnego biura, wpisującego się jednocześnie w leśne otoczenie. Do jego budowy użyto elementów drewnianych. Doceniono również otoczenie budynku - nowe nasadzenia i wykorzystanie zieleni, które pełnią funkcję estetyczną oraz edukacyjną. 

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.