Nowa atrakcja w katowickich nadleśnictwach. Powstają wrota do Pustyni Błędowskiej

Najpóźniej jesienią staną otworem wrota do pustyni w Małopolsce. Turyści dojadą do największego w Europie obszaru pustynnego nową trasą rowerową. Wszystko kosztem kilku milionów złotych, współpracy nadleśnictw Siewierz i Olkusz i projektowi pod nazwą „Wrota do Pustyni Błędowskiej”.
16.01.2020 | Sławomir Cichy, rzecznik prasowy RDLP w Katowicach

Najpóźniej jesienią staną otworem wrota do pustyni w Małopolsce. Turyści dojadą do największego w Europie obszaru pustynnego nową trasą rowerową. Wszystko kosztem kilku milionów złotych, współpracy nadleśnictw Siewierz i Olkusz i projektowi pod nazwą „Wrota do Pustyni Błędowskiej”.

Mowa o drodze łączącej Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce, a trasa ma liczyć ok. 11 km. „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, to nazwa projektu, którego celem jest m.in. stworzenie trasy, łączącej się z kilkunastoma istniejącymi dziś szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi, by wymienić choćby ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż rzek Białej Przemszy i Białej, która również prowadzi na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze, ale z nieco innej strony i łączy się ze ścieżkami wytyczonymi w miejscowościach ościennych.

Etapy projektowy i uzgodnień terenowych zostały zakończone, po skompletowaniu dokumentów wiosną tego roku zaplanowano przetarg na wykonawcę drogi.

- Jesteśmy też po wstępnych rozmowach z prezydentem Dąbrowy Górniczej, który zadeklarował włączenie się miasta w ten projekt – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz. - Lasy Państwowe wydadzą na tę inwestycję kilka milionów złotych. Natomiast gmina zbuduje infrastrukturę parkingową, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny. Dziś trochę zapomniany, gdzieś na marginesie regionu, jednak o walorach krajobrazowo-turystycznych trudnych do przecenienia - podkreśla nadleśniczy.

Pustynia zajmuje obszar około 33 km², niecałe 10 km długości i szerokość ok. 4 km. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Do powstania Pustyni Błędowskiej przyczynił się człowiek, tamtejsze lasy były eksploatowane, gdyż potrzebowano drewna do niedalekich kopalni np. ołowiu.

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. Przy okazji będzie można podziwiać rosnące w pobliżu Lipy Dobieckie, pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370 – 390 lat.

Nowa trasa połączy dwa województwa - małopolskie ze śląskim, gdyż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje je zasięgiem. To umożliwiło pominięcie żmudnych międzywojewódzkich negocjacji, a ustalenia ograniczono jedynie do uzgodnień między dwoma jednostkami tej samej dyrekcji.

Po stronie województwa śląskiego, w Nadleśnictwie Siewierz, znajduje się obszar Pustyni Błędowskiej zalesiony w latach 50-60 ubiegłego wieku. Natomiast w Małopolsce, w Nadleśnictwie Olkusz, leży część wylesiona pustyni z punktami widokowymi, z których można podziwiać największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych.

Czasami można także zobaczyć widowiskowe ćwiczenia na pobliskim poligonie, gdzie skaczą spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Piasek zapewnia skoczkom komfort lądowania. W tym miejscu, zwanym przez żołnierzy „Polską Saharą” prowadzone były wspólne manewry polskich spadochroniarzy m.in. z oddziałami niemieckiej czy amerykańskimi załogami samolotów C-130 Hercules, należącymi do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Z poligonu na pustyni korzystała też 33. Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza.

- Pierwotnie, głównym celem projektu, było stworzenie drogi w Nadleśnictwie Siewierz, aby sprawniej reagować w razie pożaru lasu. Nie mieliśmy komfortowego dojazdu do jednej z dużych powierzchni, co mogło skutkować sytuacjami kryzysowymi trudnymi do opanowania - mówi Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor RDLP w Katowicach. - Jednak wśród zadań Lasów Państwowych, zapisanych w ustawie o lasach, jest również udostępnianie ich dla ludności. Stąd pomysł zaproszenia na te tereny turystów i miłośników aktywnego wypoczynku – dodaje.