Niezapomniana majówka z leśnikami

Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku 15 maja stał się stolicą obchodów Święta Polskiej Niezapominajki. W pikniku zorganizowanym w sercu Puszczy Kozienickiej, wzięło udział kilka tysięcy osób.
28.07.2017 | Dorota Włosowska, RDLP w Radomiu

Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku 15 maja stał się stolicą obchodów Święta Polskiej Niezapominajki. W pikniku zorganizowanym w sercu Puszczy Kozienickiej, wzięło udział kilka tysięcy osób.

Tegoroczne obchody święta rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową Andrzeja Zalewskiego, redaktora radiowej Jedynki, prowadzącego Ekoradio oraz pomysłodawcy tego dnia. Nieżyjący już redaktor jest także patronem Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Nadanie imienia, to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi poczynione przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Podczas składania kwiatów dla uczczenia pamięci zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich działający przy RDLP w Radomiu.

Po złożeniu kwiatów posadzono dąb szypułkowy upamiętniający jubileuszową, XV edycję Święta Polskiej Niezapominajki– Bardzo potrzebujemy takich pozytywnych świąt przypominających nam o tym, jak wielkim darem możemy się cieszyć, między innymi w postaci ogólnodostępnych, pięknych i pełnych przyrodniczego bogactwa lasów – napisał w liście do uczestników święta dyrektor generalny Konrad Tomaszewski. Życzył również uczestnikom święta wiele słońca, radości i dobrej zabawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska przypomniał, że redaktor Andrzej Zalewski łączył wokół idei Święta Niezapominajki leśników, rolników i ogrodników.

Po części oficjalnej na odwiedzających ośrodek czekały rajdy rowerowe, nordic walking, edukacja leśna i atrakcje na scenie. Uczestnicy pikniku obejrzeli występy Bajarzy z Leśnej Polany, wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, a następnie występy dzieci z przedszkoli i szkół. Kolejnymi atrakcjami były pokaz musztry paradnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwolenia i szermierki w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia. Święto Polskiej Niezapominajki na scenie zakończył koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni.

Podczas pikniku atrakcją były leśne stoiska, a na nich warsztaty, gry i konkursy przygotowane przez nadleśnictwa z LKP Puszcza Kozienicka, Puszcza Świętokrzyska, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, technika leśne w Zagnańsku i Garbatce-Letnisku, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej. Można było również podziwiać wytwarzane rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz spróbować tradycyjnych  potraw.

Dla miłośników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking oraz przejazd rowerowy w ramach akcji „Jazda z miasta”.

Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 r. Andrzej Zalewski, to święto leśników i przyrodników. Ma ono na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Ma również  zachować od zapomnienia ważne w życiu chwile, osoby, miejsca i sytuacje.

Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową zauważył, że Polacy także powinni mieć swojego kwiatka. Tak jak Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, a Tyrolczycy szarotkę.
Prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

- Zabawa pożyteczna, bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, bo jesteśmy jej cząstką.. Ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie,, do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka - powiedział o tym dniu Andrzej Zalewski.