Nietoperze potrzebują przyjaciół

W ostatnim dniu września na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce obchodzono XIII Noc Nietoperzy - imprezę, która jest spotkaniem specjalistów od chiropeterologii z wszystkimi zainteresowanymi ochroną latających ssaków.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

W ostatnim dniu września na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce obchodzono XIII Noc Nietoperzy - imprezę, która jest spotkaniem specjalistów od chiropeterologii z wszystkimi zainteresowanymi ochroną latających ssaków.

Dzień przyjaciół nietoperzy rozpoczęto od VII Międzynarodowego Sympozjum „Obiekty sakralne w ochronie zwierząt", w trakcie którego prezentowano wyniki wieloletnich badań i działań służących praktycznej ochronie tych ssaków, ale również i innych gatunków, których biologia związana jest z istnieniem świątyń, jako sprzyjającego środowiska do życia.

Sympozjum prowadził prof. Bronisław W. Wołoszyn, szef Centrum Informacji Chiropterologicznej PAN w Krakowie. Wśród prelegentów były autorytety z dziedziny biologii, jak choćby Edoardo Vernier z Włoch czy Andryi Taras Baszta z Ukrainy.

W części popołudniowej, która odbyła się w domu ludowym w Czarnorzekach, znalazły się prezentacje edukacyjne dla młodzieży i dzieci przygotowane przez prof. Bronisława W. Wołoszyna oraz autora tekstu, Edwarda Marszałka z RDLP w Krośnie. O lasach pogórza opowiadał Artur Paczkowski, nadleśniczy z Kołaczyc.

Podniosłym momentem było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego, którego wiodącym tematem był wizerunek nietoperza. Co ciekawe, na konkurs nadesłano aż 252 prace, wiele z nich to znakomite, bardzo pomysłowe grafiki dziecięce.

Wszyscy zebrani wpisywali się też na pamiątkowych tablicach przyjaciół nietoperzy, zaś wieczorem udali się na wędrówkę przez Suchą Górę, zakończoną wizytą w na cmentarzu z I wojny światowej i w sztolni „Nad Czają”. Z uwagi na wysokie temperatury w sztolni tym razem nie było nietoperzy, więc po zwiedzeniu obiektu, kratę broniącą wstępu do podziemia zamknięto na zimę, by nikt nie przeszkadzał zwierzętom w hibernacji.

Spotkanie zakończyło się przy ognisku, gdzie uczestnicy mogli wysłuchać gawędy Szymona Wojtyszyna z Nadleśnictwa Celestynów.

W trakcie tegorocznego spotkania Stanisław Jucha, honorowy prezes oddziału podkarpackiego Stowarzyszenia Polska-Wschód, udekorował kilka osób, m.in. Grażynę Zagrobelną, dyrektor RDLP w Krośnie, medalem „Przyjaciel nietoperzy".

Wśród uczestników Nocy Nietoperzy byli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, mieszkańcy okolicznych miejscowości, speleolodzy i leśnicy.

Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw i Nowe Podkarpacie. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Gmina Korczyna, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Lasy Państwowe.