Niepełnosprawne dzieci uwielbiają las

Ruszyła już piąta edycja programu "Leczymy Lasem", realizowanego przez Fundację Przyjazna Planeta w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Od marca br. odbyły się trzy wyjazdy terapeutyczne grup z Radomska i Bełchatowa do lasów w okolicach Przedborza, Złotego Potoku i Bełchatowa.
05.05.2022 | Aneta Niedźwiecka, Fundacja Przyjazna Planeta

Ruszyła już piąta edycja programu "Leczymy Lasem", realizowanego przez Fundację Przyjazna Planeta w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Od marca br. odbyły się trzy wyjazdy terapeutyczne grup z Radomska i Bełchatowa do lasów w okolicach Przedborza, Złotego Potoku i Bełchatowa.

Dzieci brały udział w zajęciach z okazji Dnia Ziemi. Malowały i ozdabiały naturalnymi materiałami plakaty, zbierały śmieci, tańczyły, spacerowały, czy rywalizowały na sportowo. Stałym elementem terapii był też kontakt z drzewami, innymi roślinami, śpiewem ptaków i zapachami natury. Jedna z grup odwiedziła ścieżkę edukacyjną "Opowieści Bielika" w Nadleśnictwie Bełchatów, która za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci mogą tam posłuchać odgłosów ptaków, poznać konkretne gatunki roślin i zwierząt, a nawet pospacerować po bagnie.

Dzieci z ośrodków szkolno-wychowawczych uwielbiają wyjazdy do lasu. Widać to na ich buziach, a także w ankietach ewaluacyjnych wypełnionych przez ich rodziców. 

Program „Leczymy lasem” jest skierowany do dzieci niepełnosprawnych i polega na organizowaniu zajęć terapeutycznych w lesie. Jest realizowany aktualnie przy współpracy z trzema Specjalnymi Ośrodkami Szkolno-Wychowawczymi w Radomsku, Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim. Program rozpoczął się w sierpniu 2017 roku i trwa nieprzerwanie już piąty rok. Bierze w nim udział blisko setka dzieci z trzech powiatów. Są to osoby z niepełnosprawnościami natury umysłowej, głównie z zespołem Downa i autyzmem. Jeżdżą do lasu cyklicznie - po kilka razy wiosną i jesienią.

Zajęcia terapeutyczne w lesie prowadzą głównie nauczyciele, a czasem edukatorzy leśni. Dzieci mają okazję nie tylko wyćwiczyć nowe umiejętności, ale też dowiedzieć się sporo na temat leśnych zwierząt i roślin. Schemat każdego wyjazdu jest podobny: zbiórka przy szkole, przyjazd do wybranej leśniczówki, zajęcia terapeutyczne w lesie, poczęstunek, spacer po lesie, zajęcia taneczne czy plastyczne, powrót. Aktualnie uczestnicy programu jeżdżą do lasu w nadleśnictwach: Przedbórz (osada łowiecka Bysiów), Bełchatów (ścieżka edukacyjna w Borowinach i ścieżka przyrodnicza Łuszczanowice, Piotrków Trybunalski (leśna osada edukacyjna w Kole), Złoty Potok (ścieżka edukacyjna "Dziadówki") i Spała.

Z oceny programu, dokonanej przez fachowców z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Radomsku, wspomnianych ośrodków szkolno–wychowawczych, rodziców czy wreszcie niezależnych ekspertów wynika, że terapia lasem przynosi widoczne korzyści. Z wyjazdu na wyjazd polepsza się kondycja fizyczna dzieci i orientacja w terenie, a zmniejsza ilość zaburzeń emocjonalnych. Ważne jest też rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.