Nie bądźmy jednorazowi

Trzecią edycję akcji „Listy dla Ziemi" zainaugurowała we wtorek w Warszawie fundacja Arka. Tym razem hasłem kampanii jest „Nie bądź jednorazowy”.
28.07.2017 | CILP

Trzecią edycję akcji „Listy dla Ziemi" zainaugurowała we wtorek w Warszawie fundacja Arka. Tym razem hasłem kampanii jest „Nie bądź jednorazowy”.

W tegorocznej odsłonie kampanii Arka zwraca uwagę na problem braku skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych.  - Mamy bardzo dużo śmieci, nie radzimy sobie z ich odpowiednią segregacją. Już podczas zakupów zapominamy o tym, że każdy produkt to także jego opakowanie, za które dodatkowo płacimy, a jeżeli zostaną podniesione stawki za odbiór śmieci – to zapłacimy jeszcze więcej. Jednocześnie wciąż zbyt mało wiemy o recyklingu, a więc jesteśmy słabo zmotywowani do uważnej selekcji odpadów –tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes fundacji. - W szerszej perspektywie hasło „Nie bądź jednorazowy” odnosi się także do tego, że świat, w którym żyjemy nie jest tylko dla nas. Następne pokolenia też będą z niego korzystać - dodaje.

Na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie zainaugurowano kampanię, dzieci próbowały ochronić Ziemię przed zawłaszczeniem jej przez aktora symbolizującego plagę jednorazówek: butelek, torebek i innych opakowań. Górą były dzieci, które zdominowały rywalizację okrzykami „Ziemia jest nasza”. Były też ekologiczne puzzle, występ orkiestry recyklingowej oraz „wirtualna strefa ekologiczna”, w której można było skorzystać z aplikacji i gier komputerowych.

W tym roku list można napisać także w formie cyfrowej dzięki aplikacji na stronie www.listydlaziemi.pl

Najważniejszym elementem całej akcji jest pisanie przez młodych ludzi „listów do Ziemi”, których adresatami są dorośli. Następnie razem podejmują się prostych działań ekologicznych, których opisy przesyłają do fundacji. Do tej pory zgłosiło się ponad 250 samorządów oraz ponad 3 tys. szkół i przedszkoli. W sumie w akcji weźmie udział nawet 300 tys. dzieci, którzy edukować będą swoich rodziców, dziadków czy znajomych.