Następna strefa dla najmniejszej ważki

Kolejną strefę ochroną dla niepozornej ważki ustanowiono na terenie podwarszawskiego Nadleśnictwa Garwolin. Iglica mała to najmniejsza europejska ważka.
19.09.2019 | Anna Bolesta, Nadleśnictwo Garwolin

Kolejną strefę ochroną dla niepozornej ważki ustanowiono na terenie podwarszawskiego Nadleśnictwa Garwolin. Iglica mała to najmniejsza europejska ważka.

Iglica mała (Nehalennia speciosa) to bardzo rzadki gatunek ważki, liczba stanowisk w całym kraju, na których występuje ten owad oszacowano na kilkadziesiąt. Dwa z nich wyznaczono w Nadleśnictwie Garwolin.

Pierwsze stanowisko utworzono w ubiegłym, 2018 roku, jego powierzchnia wynosi prawie 2,9 ha. Natomiast drugie „specjalne” miejsce dla iglicy małej zostało wyznaczone w miesiąc temu. Gatunek tej ważki w Nadleśnictwie Garwolin występuje na terenie śródleśnego torfowiska, które jest jej siedliskiem. Ochrona wokół siedlisk, jak wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska, jest wprowadzona do 100 m od miejsca rozrodu.

Iglica mała to jest gatunkiem związanym z terenami podmokłymi, roślinnością turzycową, zasiedla podtopione szuwary, na których bytują zarówno larwy jak i dorosłe osobniki.

Jej nazwa nie jest przypadkowa, gdyż owad ten ma zaledwie 30 mm długości. Ważki te latają od maja do lipca, żyją do trzech miesięcy.

Jest to gatunek silnie zagrożony wyginięciem, wymieniony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Objęcie nowego stanowiska tej rzadkiej ważki ochroną, daje nadzieję na zachowanie iglicy i zwiększa szanse na przetrwanie krajowej populacji tego gatunku.