Zielnik w telefonie

„Czyj to liść?” to wyjątkowa aplikacja na smartfony wydana przez Lasy Państwowe. Powstała ona z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z botaniką.
23.09.2016 | CKPŚ

„Czyj to liść?” to wyjątkowa aplikacja na smartfony wydana przez Lasy Państwowe. Powstała ona z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z botaniką.

Liście są jak wizytówki pozostawione przez drzewa i krzewy, dzięki nim można dotrzeć do właścicieli.
O ile, odróżnienie sosny od świerka większości nie przysparza dużego problemu, to grabu od buka już może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego główną funkcją aplikacji „Czyj to liść?” jest elektroniczny klucz do rozpoznawania wybranych, najpopularniejszych polskich drzew i krzewów. Odpowiadając na kilka łatwych pytań, można szybko ustalić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.

Pobierz na iPhone'a lub iPada

„Czyj to liść?” ma trzy podstawowe funkcjonalności:

  • praktycznego klucza do oznaczenia 26 wybranych, najczęściej spotykanych gatunków, przy pomocy którego krok po kroku można zidentyfikować krzew lub drzewo;
  • miniatlasu zawierającego krótką charakterystykę gatunków, ciekawostki, najistotniejsze cechy, a także ich zdjęcia;
  • możliwość ułożenia własnego „e-zielnika”: katalogu fotografii drzew i krzewów napotkanych i rozpoznanych na leśnych szlakach.

Twórcy aplikacji skupili się na tych cechach, dzięki którym najłatwiej i z dużym prawdopodobieństwem można zidentyfikować dany gatunek. Mają nadzieję, że okaże się ona praktycznym narzędziem i w rezultacie niezastąpionym współtowarzyszem wędrówek po leśnych i parkowych szlakach.

Przy tworzeniu aplikacji wykorzystano materiały wydane przez Lasy Państwowe.

Pomysł na projekt aplikacji narodził się przy okazji planowania działań promujących współpracę pomiędzy Lasami Państwowymi, a parkami narodowymi.

Pobierz na tablet lub smartfon z Androidem

W 2016 r. Lasy Państwowe objęły dofinansowaniem z funduszu leśnego szeroki pakiet działań w parkach, przeznaczając na ten cel rekordową kwotę blisko 65 mln zł. Wiele z nich to prace związane z hodowlą sadzonek, pielęgnacją młodników i odnawianiem lasu. Nie bez przesady można zatem powiedzieć, że dzięki środkom z funduszu leśnego drzew w parkach narodowych będzie przybywać. I to o drzewach, czyli o tym, co najczęściej łączy lasy i parki, jest właśnie aplikacja.