Nagradzany film przyrodniczy dostępny na kanale Echa Leśne TV
„Dziuple i ich mieszkańcy” to nowy film przyrodniczy Lasów Państwowych, który dostępny jest dla wszystkich na kanale Echa Leśne Tv na platformie YouYube. Produkcja zyskała uznanie zagranicznych krytyków, zdobywając srebrną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka (ITFF Africa) w RPA w kategorii „Dzika przyroda i jej ochrona”. Film został doceniony przede wszystkim za jakość zdjęć i wartość merytoryczną.
„Dziuple i ich mieszkańcy” to opowieść o tym, że każde drzewo, zarówno żywe jak i martwe, może mieć w lesie znaczenie i spełniać ważne funkcje. Gdy drzewo zostanie złamane, nastąpi w tym miejscu proces rozkładu. W pewnym momencie utworzy się zagłębienie, wnęka - miejsce odpoczynku dla wielu zwierząt. Jeśli drzewo jest martwe i suche, szerszenie i osy chętnie pozyskują z niego celulozę do budowy gniazd. Sucha osika z kolei jest idealna dla wiewiórki, która wydobędzie z niej włókno do budowy gniazda. Najbardziej z dziuplami związane są oczywiście dzięcioły, to one wykuwają je dla siebie, a potem, niczym leśni developerzy, pozostawiają do wykorzystania przez inne gatunki.
O dziuplach, a przede wszystkim o ptakach je zamieszkujących, opowiada w filmie dr Andrzej Kruszewicz. Ten wybitny ornitolog, przyrodnik i dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego jak nikt inny potrafi przekazać wiedzę w pasjonujący sposób. Za scenariusz i komentarz odpowiada pasjonat, specjalista od ochrony przyrody w Lasach Państwowych Mateusz Grzębkowski, a reżyserami i autorami zdjęć są Sławomir Skupiński i Michał Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego.
Realizacja projektu takiego, jak „Dziuple i ich mieszkańcy” nie jest łatwa. Realizacja zdjęć wymaga długotrwałych przygotowań. - Chcieliśmy pokazać ptaki wewnątrz dziupli i budek lęgowych. W tym celu już rok wcześniej zaczęliśmy przygotowywać odpowiednie miejsca do filmowania. Po pierwsze dlatego, aby ptaki zdążyły się do nich przyzwyczaić. Wykorzystaliśmy do ich budowy stare drewno, które dziuplaki chętniej akceptowały. Po drugie, budki musiały spełniać warunki techniczne, umożliwiające zainstalowanie wewnątrz kamery wraz z oświetleniem, do czego zwierzęta też powinny były przywyknąć. My z kolei przy takim rozwiązaniu mieliśmy czas na ewentualne korekty. Okazało się, że nasi aktorzy po chwili nieufności dość szybko akceptowali ingerencję w ich otoczenie i powracały do codziennych obowiązków. Dzięki temu powstała ogromna ilość materiału, ukazująca zachowania niewidoczne dla nas na co dzień: od stosunków między partnerami i potomstwem, po rodzaj aktualnie występującego pokarmu. W filmie znalazły się najciekawsze fragmenty z tego, co uchwyciły nasze kamery – opowiada Sławomir Skupiński, współreżyser i autor zdjęć do filmu.
Scenariusz i komentarz: Mateusz Grzębkowski
Reżyseria: Sławomir Skupiński, Michał Ogrodowczyk
Zdjęcia: Sławomir Skupiński, Michał Ogrodowczyk, Sławomir Wąsik, Dariusz Graszka - Petrykowski, Bartosz Klamra, Jakub Stacherski, Rafał Siek, Mateusz Matysiak, Krystyna Liersz-Żelasko