Na tropie „skarbów” ukrytych w lesie

Prawie 130 skrzynek czeka w lasach lubelskiego Nadleśnictwa Janów Lubelski na poszukiwaczy skarbów. To dopiero początek. W lasach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „ Lasy Janowskie” zaplanowano założenie całej sieci skrytek.
11.05.2020 | Andrzej Wediuk, Nadleśnictwo Janów Lubelski

Prawie 130 skrzynek czeka w lasach lubelskiego Nadleśnictwa Janów Lubelski na poszukiwaczy skarbów. To dopiero początek. W lasach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „ Lasy Janowskie” zaplanowano założenie całej sieci skrytek.

Poszukiwanie czegokolwiek bywa irytujące, wprowadza nerwową atmosferę, szczególnie, gdy kończy się niepowodzeniem. Okazuje się jednak, że szukanie może być także  sposobem na poznanie nowych miejsc oraz atrakcyjną rozrywką. Przyjemności takiej można doświadczyć biorąc udział w grze terenowej
o nazwie „geocaching”, która polega właśnie na szukaniu.

W zabawie tej uczestnicy wyposażeni w odbiorniki GPS lub telefony komórkowe z taką funkcją przy ich pomocy odnajdują ukryte przez innych fanów geocachingu skrytki (nazywane też „skrzynkami” lub „keszami”).

Zapraszamy do zalogowania się w serwisie

Każda skrytka zawiera „logbook", czyli papierowy dziennik wpisów do którego wpisują się kolejni znalazcy. Własnoręczne umieszczenie wpisu w dzienniku jest podstawą do uznania skrytki za znalezioną. Poza dziennikiem w skrzynce mogą znajdować się inne „skarby” - wszystko to, co się do niej zmieści. Znalazca może wziąć ze skrzynki co chce, pod warunkiem, że również zostawi coś od siebie dla kolejnego odkrywcy.

Jako, że skrytki zakłada się w miejscach atrakcyjnych turystycznie, przyrodniczo, czy historycznie geocaching zagościł także w Lasach Janowskich. W marcu tego roku Nadleśnictwo Janów Lubelski rozpoczęło współpracę z Jakubem Piechotą, organizatorem i koordynatorem „leśnego geocachingu”. Zaplanowano tu założenie całej sieci skrytek, których poszukiwanie ma na celu promocję walorów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie”

Skrzynki mają bardzo różny rozmiar - od kilku mililitrów do kilku litrów. Liczy się pomysł na ich zamaskowanie! Ze względu na dobro środowiska nie mogą być one zakopywane, a na obszarach chronionych, np. w rezerwatach przyrody, nie mogą być umieszczane poza wyznaczonymi szlakami. 

Lokalizacja miejsc ukrycia skrytek przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych tzw. serwisach geocachingowych. Oprócz współrzędnych podaje się tam inne informacje m.in. o stopniu trudności poszukiwań.

Samo poszukiwanie skrzynki i jej znalezienie może dostarczyć wielu wrażeń i emocji, a jednocześnie będzie okazją do poznania wielu intersujących miejsc w Lasach Janowskich. Skrzynki będą zawierały gadżety i certyfikaty dla szczęśliwych znalazców.