Modernizacja Roku. Głosowanie na most na rzece Korytnicy

Właśnie rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w." W tym roku głos można oddać na nowoczesny most na rzece Korytnicy w pilskim Nadleśnictwie Kalisz Pomorski.
02.04.2021

Właśnie rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w." W tym roku głos można oddać na nowoczesny most na rzece Korytnicy w pilskim Nadleśnictwie Kalisz Pomorski.

Most został zbudowany z materiałów naturalnych, a prace niemal w całości zostały sfinansowana z funduszu leśnego.  Nowy most powstał w miejscu starej, drewnianej przeprawy, która została zbudowana przez Lasy Państwowe w latach 80. ubiegłego wieku. Przez prawie 40 lat spełniała ona swoje funkcje, lecz gdy zaczęła stwarzać niebezpieczeństwo dla korzystających z niego osób, nadleśniczy podjął decyzję o jej rozebraniu.

Oddaj głos na most w Nadleśnictwie Kalisz Pomorski

Leśnikom zależało na tym, by nowy most był lekki, wytrzymały i zbudowany z ekologicznych materiałów. Udało się to osiągnąć dzięki wykorzystaniu blachy falistej współpracującej z gruntem zasypowym, dzięki czemu do niezbędnego minimum ograniczono ingerencję w środowisko.

Taka technologia wykorzystywana jest przy budowie przejść dla zwierzyny i mostów na autostradach. Jest również tańsza od klasycznej konstrukcji żelbetowej. Większość (ok. 90 proc.) surowców, z których został zbudowany most to materiały naturalne, czyli drewno, kamienie i kruszywa. Parametry mostu zostały dobrane w sposób zapewniający dostateczną przepustowość dla wód wezbraniowych, jak również zmniejszających ryzyko zatamowania przepływu przez rumosz drzewny.

Dodatkowym argumentem za wybraniem takiej konstrukcji było zapewnienie swobodnego ruchu turystycznego na rzece Korytnicy.  Docelowo na południowym brzegu będzie zlokalizowana binduga dla kajaków.

Korytnica jest rzeką o długość 38 km, o niezwykłych walorach przyrodniczych, płynącą przez uroczyska Puszczy Drawskiej, a uchodzi do Drawy w okolicach miejscowości Bogdanka.

Nowa przeprawa pozytywnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu na drodze krajowej nr 10, znacznie skraca czas i odległość transportu. Koszt inwestycji wyniósł 1 mln 228 tys. zł, z czego ponad 975 tys. zł stanowił udział funduszu leśnego.

Warto dodać, że inwestycje Lasów Państwowych od wielu lat biorą udział w konkursie na najlepszą modernizację roku. Podczas ostatniego głosowania zostało docenionych aż sześć obiektów Lasów Państwowych. Wśród nich (w kategorii budynki biurowe) największe uznanie zdobył budynek biurowy Nadleśnictwa Elbląg. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w dziewiętnastowiecznym dworze Augusta Abbega, radcy handlowego i byłego konsultanta królewskiego. Laureaci zadbali o zachowanie stylu budynku i uporządkowali jego otoczenie, przebudowali jednocześnie wnętrza, nadając im funkcjonalny, nowoczesny charakter.

Więcej o ubiegłorocznych nagrodach.

W tej samej kategorii wyróżniona została siedziba Nadleśnictwa Damnica. Budynek ten spełnia wszystkie wymogi nowoczesnego biura, wpisującego się jednocześnie w leśne otoczenie. Do jego budowy użyto elementów drewnianych. Doceniono również otoczenie budynku - nowe nasadzenia i wykorzystanie zieleni, które pełnią funkcję estetyczną oraz edukacyjną. 

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.