Mistrzowskie starcie drwali w Wiśle [wideo]

Już po raz 32. najlepsi w swoim fachu drwale walczyli o tytuł mistrza świata. W tegorocznych Mistrzostwach Świata Drwali w Wiśle o złoty medal walczyła również kobieta.
28.07.2017 | Wojciech Mędrzak

Już po raz 32. najlepsi w swoim fachu drwale walczyli o tytuł mistrza świata. W tegorocznych Mistrzostwach Świata Drwali w Wiśle o złoty medal walczyła również kobieta.

Podczas zawodów o laur dla najlepszego na świecie drwala walczyła ponad setka najlepszych pilarzy z 28 drużyn. Polacy, jako organizatorzy mistrzostw, mieli prawo wystawić dwie drużyny. Na liście zawodników tegorocznych mistrzostw pojawiła się pochodząca z Hiszpanii zawodniczka, Nuria Suades Castella, oraz drużyna z Japonii.

Faworytami zawodów byli Niemcy, ponieważ to oni byli zwycięzcami poprzedniej, rozgrywanej w szwajcarskich Alpach, edycji. Tytułu najlepszego pilarza bronił Uli Huber.

Drwale o mistrzowski tytuł walczyli w pięciu konkurencjach: ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej w pilarce, przerzynka złożona (kombinowana), przerzynka na dokładność (precyzyjna) oraz okrzesywanie. We wszystkich konkurencjach liczył się czas i dokładność wykonania zadania. Ostatniego dnia rozegrano również widowiskową sztafetę narodową.

Sędziowie nie kryli swego zaskoczenia, kiedy po zsumowanie punktów z poszczególnych konkurencji w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, okazało się, że różnica między pierwszym a drugim miejscem wyniosła tylko cztery punkty.

W tym roku najlepszą drużyną okazali się Białorusini, którzy byli bezkonkurencyjni także w klasyfikacji indywidualnej. Mistrzem świata został Valery Durovih, drugie miejsce zajął jego rodak Siarhei Shkudrou, a trzecie reprezentant Niemiec Marco Trabert.

W klasyfikacji drużynowej drugie miejsce na podium wywalczyli Niemcy, a trzecie Szwajcarzy, którzy obronili też tytuł najlepszej sztafety narodowej. Polacy uplasowali się w środku stawki zajmując 17. miejsce

Zawodnicy, jak ocenili sędziowie reprezentowali bardzo wysoki poziom. Poza pojedynczymi przypadkami kończyli konkurencje praktycznie bez punktów karnych. Wyjątkiem było okrzesywanie, gdzie start w parach powodował pośpiech i stres. To właśnie ta konkurencja, rozgrywana ostatniego dnia zawodów, często decydowała o końcowej klasyfikacji.

W Polsce Mistrzostwa Świata Drwali odbyły się już po raz drugi, pierwszy raz rozegrały się w 1981 r. Zawody są organizowane co dwa lata, poprzednie były w szwajcarskich Alp.

Nad przebiegiem zawodów czuwali przedstawiciele IALC – International Association Logging Championships, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenia Zawodów Drwali. Polskim członkiem organizacji  jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie. Partnerem strategicznym i współorganizatorem mistrzostw były Lasy Państwowe (wspierało je aż 150 leśników) oraz burmistrz miasta Wisły.